آشنایی با کاغذ دیواری طرح صنعتی و کاربرد آن‌

اگر می‌خواهید به راحتی به ظاهری صنعتی دست پیدا کنید، کاغذ دیواری صنعتی همان چیزی است که باید داشته باشید! با یک کاغذ دیواری مسی زنگ‌زده، فضایی روشن و خیره‌کننده بسازید یا با کاغذ دیواری آجری از دکوراسیونی بی‌انتها لذت ببرید یا اصلاً به خلق فضایی مینیمال با کاغذ دیواری گچی فکر کرده‌اید؟

در سال‌های اخیر، طراحی داخلی به سبک صنعتی در خانه‌ها، کافه‌ها، فضاهای اداری و سایر مکان‌ها رواج یافته است. این سبک نوعی خامی مملو از ذوق هنری را به نمایش می‌گذارد. اگرچه هنوز عده‌ای این سبک را جذاب نمی‌دانند اما ما معتقدیم که این تصور به زودی از بین می‌رود! اگر شما هم نگاهی به کاغذ دیواری‌های طرح صنعتی داشته باشید، احتمالاً به این باور می‌رسید.

سبک صنعتی در طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی به سبک صنعتی مبتنی بر فضای کاری ساختمان کارخانه‌های قدیمیست که با معماری هندسی و مینیمال همراه بودند. سطوح فرسوده و ناهموار و ظاهر ناقص و ناتمام از دیگر ویژگی‌های این سبک هستند. در اوایل قرن بیستم و صنعتی‌شدن کشورها، کارخانه‌هایی بزرگ و کاربردی با نمایی جذاب و خشن ساخته شدند که حالا الهام‌بخش طراحان داخلی هستند.

از نظر تاریخی، کارخانه‌های قدیمی با چیدمان کاملاً هندسی، پلان طبقه باز و پنجره‌های بزرگ مشخص می‌شدند. برخلاف معماری مسکونی آن زمان، این ساختمان‌ها فاقد سنگ بنا، برجستگی‌های دیوار و طاقچه بودند. طراحی کاملاً براساس خطوط مستقیم و نسبتاً باز بود.

از فلز، بتن، چوب و آجر به عنوان ماده اصلی برای طراحی دیوارها، کف، مبلمان، ابزار و لامپ‌ها استفاده می‌شد. همچنین نیاز به تحولات سیاسی اجتماعی سریع در آن زمان باعث می‌شد که سبک صنعتی ظاهری ناقص و ناتمام را منعکس کند.

ایده نگاه صنعتی از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

جنبش هنرمندان نوپا در دهه‌های 60 و 70 سبک صنعتی را محبوب و شیوه جدیدی از زندگی را پایه‌گذاری کرد که در ابتدا از سر ناچاری بود. این گروه با چشم‌پوشی از آپارتمان‌های شیک نیویورک و لندن و با صرف هزینه کمی به ساختمان کارخانه‌های قدیمی واقع در حاشیه شهر کوچ کردند. فضاهای نشیمن و استودیوهای کاری را در سالن کارخانه‌های قدیمی ساختند.

وسایل موجود کاربردی جدیدی پیدا می‌کردند اما کار نوسازی چندانی صورت نمی‌گرفت یا اصلاً انجام نمی‌شد. دیوارها، اثاثیه و کف‌ها به همان صورت باقی می‌ماندند. بداهه‌پردازی و بازیافت خلاقانه در دستور کار قرار گرفته بود. بعدها شیوه زندگی این هنرمندان موردتوجه طراحان داخلی قرار گرفت؛ به گونه‌ای که امروزه طراحی به سبک صنعتی طرفداران زیادی پیدا کرده است.

کدام رنگ‌ها برای کاغذ دیواری صنعتی رایج و پرکاربرد است؟

کاغذ دیواری صنعتی یکی از اصلی‌ترین مواردیست که در خلق سبک صنعتی به شما کمک بزرگی می‌کند. سایه‌های عمدتاً تیره که به صورت تار، فرسوده یا هوازده دیده می‌شوند، پالت رنگی کاغذ دیواری سبک صنعتی را تعیین می‌کنند.

 • – خاکستری: این رنگ خنثی که ترکیب سیاه و سفید است به صورت خاکستری بتنی کلاسیک تا خاکستری سیمانی ظاهر می‌شود. طیف روشن و متوسط این رنگ جز سایه‌های اصلی آن هستند اما خاکستری آهنی یک رنگ تیره محبوب است که در ترکیب با مبلمان آهنی غوغا می‌کند.
 • – قرمز: رنگ قرمز زنگاری مشخصه اصلی طراحی صنعتی است. زنگ در حالت طبیعی دارای سایه‌های میانی زیادی است که به سطح اکسیداسیون بستگی دارد. این طیف از سایه‌های زنگ روشن نارنجی مایل به قرمز تا رنگ‌های قهوه‌ای مایل به قرمز و قهوه‌ای تیره شروع می‌شود. قرمز مسی و قرمز آجری نیز نمایی خارق‌العاده خلق می‌کنند.
 • – آبی: آبی تیره تضاد جالبی با رنگ چوب و فلز ایجاد می‌کند. آبی استیلی یکی از رنگ‌های پرطرفدار در همه ادوار است زیرا در حالیکه آرام، خنک و مرتب به نظر می‌رسد، دارای عمق و پیچیدگی نیز هست. آبی فیروزه‌ای در کاغذ دیواری صنعتی نیز تقلیدی از مس خورده‌شده یا دیوارهایی با لایه‌های رنگ و گچ قدیمی است.
 • – قهوه‌ای: از نظر کاغذ دیواری‌های صنعتی، قهوه‌ای بیانگر رنگ‌های چوبی تیره و متوسط و چرم مصنوعی است که عنصر اصلی طراحی صنعتی می‌باشد. سایه‌های مسی و برنزی نیز آخرین ترند کاغذ دیواری‌های فلزی هستند. این نوع کاغذ دیواری‌های زیبا را می‌توانید در آلبوم کاغذ دیواری‌های ژیوار پیدا کنید. قرمز زنگی نیز دکوراسیونی هماهنگ و گرم برجای می‌گذارد.
 • – سفید: سفید، رنگی خالص و نمادی شیک از طراحی صنعتی است که اغلب با آجرهای سفید نشان داده می‌شود. سفید آنتیک که در کاغذ دیواری به صورت یک ساختار رنگی محو و تار دیده می‌شود، نشان‌دهنده شخصیتی فرسوده است. سفید همچنین می‌تواند جز چندین لایه رنگ روی گچ آسیب‌دیده باشد.
 • – مشکی: مشکی رنگی پرکاربرد برای نمای فلزی ساختمان‌های مستحکم در طراحی صنعتی است. این رنگ آکروماتیک در ترکیب با چوب یا خاکستری بتنی جلوه‌ای متفاوت و غالب ایجاد می‌کند. آبی استیلی نیز می‌تواند کنار مشکی یک کنتراست شدید خلق کند. البته در صورت استفاده از رنگ مشکی برای جلوگیری از تاریک شدن فضا باید نور کافی در اتاق تامین شود.

کاغذ دیواری صنعتی چگونه ظاهر دیوارهای گچ‌نشده کارخانه‌های قدیمی را نشان می‌دهد؟

کاغذ دیواری با ظاهری فریبنده، ابزاری ایده‌آل برای ایجاد ظاهری خام و ناب از دیوارهای ناهموار کارخانه‌های قدیمی است. طراحی‌های مختلفی برای این نوع کاغذ دیواری وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • – سنگ: تصویر دیواری پوشیده از سنگ‌های نتراشیده در فرمت و رنگ‌های مختلف که با ملات به هم چسبیده شده‌اند، شما را به حال‌وهوای کارخانه‌هایی قدیمی خواهد برد.
 • – گچ آسیب‌دیده: گچ آسیب‌دیده و در حال فروریختن می‌تواند لایه‌های قدیمی رنگ و زنگ سازه‌های فولادی را به نمایش بگذارد. ظاهر ناهموار و غیرمتعارف این طراحی، ظاهری صنعتی خلق می‌کند.
 • – آجر: در کارخانه‌هیا قدیمی بسته به محل ساخت از آجرهای قرمز یا قهوه‌ای به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌شد. طراحی کاغذ دیواری به شکل دیوار آجری در سایه‌های قرمز و نارنجی تا قهوه‌ای می‌تواند رنگ و آرامش را به فضا بیاورد.
 • – بتن خشن: بتن ناهموار با ساختار درشت و نخراشیده در کارخانه‌ها استفاده می‌شد. این ماده مقاوم در معرض تاثیرات محیطی آسیب می‌دید. به همین دلیل در ساختار و رنگ‌های متنوعی دیده می‌شود. کاغذ دیواری‌های که به شکل بتن ناهموار طراحی می‌شوند، جذابیت بی‌نظیری دارند.
 • – سیمان: سازه‌های سیمانی نتیجه تکنیک خاصی از گچ‎‌کاری و ترکیب مواد پایه هستند. تکنیکی که ساختارهای ناهموار، متخلخل و ترک‌خورده برجای می‌گذارد. تداعی چنین تصاویری در کاغذ دیواری می‌تواند تداعی‌گر آن دوران باشد. کاغذ دیواری‌های با طرح سیمان در سایه‌های خیلی روشن تا تیره یافت می‌شوند.
 • – مس: مس به دلیل تاثیرات محیطی خورده می‌شود و برای محافظت از مواد خود یک پتینه آبی مایل به سبز و فیروزه‌ای تشکیل می‌دهد. این طرح در کاغذ دیواری صنعتی، جلوه‌ای رنگارنگ و شگفت‌انگیز برجای می‌گذارد.

کاغذ دیواری صنعتی چه کاربردی دارد؟

کاغذ دیواری طرح صنعتی را می‌توانید در هر اتاقی نصب کنید، البته مشروط بر اینکه به اندازه کافی جادار باشد.

 • – آشپزخانه: آشپزخانه با طراحی باز، انتخابی عالی برای نصب کاغذ دیواری صنعتی است. کاغذ دیواری با ظاهر بتنی در سایه‌های خاکستری با سطح صاف یا بافت‌دار در آشپزخانه بسیار زیبا دیده می‌شود. کاغذ دیواری آجری با رنگ قرمز زنگ‌زده نیز بی‌نظیر است.
 • – حمام: سبک صنعتی می‌تواند مظهر یک حمام فوق مدرن باشد! این اصلاً عجیب نیست زیرا سازه‌های سنگی تیره یا سیمانی ظرافت خاصی را به نمایش می‌گذارند. کاغذ دیواری‌هایی که فلزات زنگ‌زده و کدر یا گچ آسیب‌دیده را به تصویر می‌کشند نیز جذابیت خاص خود را دارند. کاغذ دیواری‌های چوبی تیره یا آجری نیز حس راحتی و آرامش را به شما هدیه می‌دهند.
 • – اتاق نشیمن: سبک صنعتی به نوعی ردپای اصالت و مهمان‌نوازی را برجای می‌گذارد. اگرچه اتاق نشیمن شخصی است اما می‌تواند نماینده شیوه زندگی اصیل شما باشد.
 • – اتاق مطالعه: فضای مطالعه باید از نظر بصری متعادل باشد و تمرکز شما را بهم نزند. سبک صنعتی آرامشی نامتعارف همراه با مقدار معینی از تنش را به همراه می‌آورد. کاغذ دیواری‌های فلزی در دفاتر و فضاهای کاری با پس‌زمینه‌های هنری و خلاقانه غوغا می‌کنند.
 • – کافه: بدون شک کافه مقصدی ایده‌آل برای طراحی صنعتی است زیرا حس خوب و خنکای خاصی را خلق می‌کند. همچنین با کاغذ دیواری صنعتی می‌توانید لبه‌هایی تیز و خشن در کافه ایجاد کنید.

سبک صنعتی که یادگاری از جنبش هنرمندان دهه‌های 60 و 70 است، امروزه به سبکی پرطرفدار در طراحی داخلی تبدیل شده است. اگر شما هم به ظاهر سازه‌های فولادی زنگ‌زده، دیوارهای گچی آسیب‌دیده، سطوح ناهموار سیمانی، نمای نخراشیده سنگ‌ها و آجرهای قرمزرنگ علاقه دارید، می‌توانید چنین نمای شگفت‌انگیری را در آلبوم‌های کاغذ دیواری‌های ژیوار پیدا کنید.

سبد خرید