نکات مهم و مرتبط با ضخامت پارکت لمینیت

یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید کفپوش باید در نظر بگیرید، ضخامت است. کفپوش ضخیم‌تر برابر است با نمای زیباتر، راحتی و گرمای بیشتر، سروصدای کمتر، عمر طولانی‌تر و البته قیمت بالاتر. بنابراین داشتن درک درستی از ضخامت موردنیاز فضای شما هنگام خرید کفپوش ضروری است.

لمینیت یکی از مقرون‌بصرفه‌ترین و بادوام‌ترین کفپوش‌های موجود در بازار است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. اگرچه طول عمر لمنیت را معمولاً با درجه سختی آن می‌سنجند، اما ضخامت کفپوش نیز اهمیت بالایی در این زمینه دارد. لمینیت‌ها معمولاً در ضخامت‌های 6 تا 12 میلی‌متری تولید می‌شوند. با افزایش ضخامت پارکت لمینیت، کیفیت و طول عمر آن نیز افزایش می‌یابد. بنابراین توجه به این نکته هنگام خرید بسیار ضروری است. اگر نمی‌دانید منظور از ضخامت کفپوش چیست و کفپوش‌های ضخیم‌تر چه مزایا یا معایبی دارند، این مطلب را بخوانید.

نحوه ساخت پارکت لمینیت

پارکت لمینیت به صورت چندلایه با سطحی سخت و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای تجاری و مسکونی ساخته می‌شود. لایه‌های مختلف کفپوش تحت فشار و دمای بالا با هم ترکیب می‌شوند تا محصولی بادوام و بی‌نیاز از مراقبت‌های ویژه برجای بماند.

به طور کلی، لمینیت دارای چهار لایه مختلف است. لایه پایینی یا پشتی وظیفه برقراری ثبات کف را بر عهده دارد. لایه هسته یا داخلی روی این لایه قرار می‌گیرد که با استفاده از تخته فیبر با چگالی متوسط تا بالا یا تخته خرده‌چوب ساخته می‌شود. کیفیت و طول عمر کفپوش تا حد زیادی به هسته آن بستگی دارد. لایه بعدی، لایه سایش از جنس ملامین است که از ایجاد خط‌وخش جلوگیری می‌کند. آخرین لایه، لایه تزئینی است که شبیه به چوب، سنگ یا یک الگوی خاص دیده می‌شود.

ضخامت پارکت لمینیت

منظور از ضخامت پارکت لمینیت، ضخامت لایه هسته است و نباید با ضخامت کل لایه‌ها اشتباه گرفته شود. در حال حاضر، لمینیت در ضخامت‌های 6 تا 12 میلی‌متر تولید و عرضه می‌شود. کفپوش با ضخامت 6 میلی‌متر کاملاً نازک است اما پارکت لمینیت 12 میلی‌متری از ضخامت و دوام قابل‌توجهی بهره می‌برد.

شایان ذکر است که ژیوار تنها تولیدکننده پارکت لمینیت با ضخامت 12 میلی‌متر در ایران است.

مزایای پارکت لمینیت‌ 12 میلی‌متری

– هرچه ضخامت کفپوش بیشتر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر است. پارکت لمینیت‌ 12 میلی‌متری نسبت به محصولات نازک‌تر دوام بیشتری دارد.

– افزایش ضخامت کفپوش به معنای افزایش ضخامت لایه هسته است؛ در نتیجه جذب صدای بیشتری دارد. بنابراین، هنگام راه رفتن روی پارکت لمینیت 12 میلیمتری سروصدای کمتری ایجاد می‌شود.

– کفپوش‌های ضخیم‌تر در برابر ضربات نیز مقاوم‌تر هستند و افتادن ناگهانی اجسام تیز روی آن‌ها اثر چندانی برجای نمی‌گذارد.

– طراحی دقیق و برجسته‌کاری‌هایی شبیه به چوب یکی دیگر از مزایای پارکت لمینیت 12 میلی‌متری است. در حالیکه محصولات نازک‌تر شبیه به پلاستیک دیده می‌شوند.

– تایل‌های 12 میلی‌متری، عیوب سطح زیری را بهتر پنهان می‌کنند.

– نصب لمینیت‌های ضخیم‌تر راحت‌تر است. برای نصب کفپوش‌های نازک باید سطح زیری را کاملاً صاف و تراز کنید.

– پارکت‌های ضخیم‌تر در برابر ترافیک بالا بیشتر دوام می‌آورند. بنابراین، انتخابی مناسب‌تر برای فضاهای تجاری هستند.

معایب پارکت لمینیت 12 میلی‌متری

– پارکت‌های ضخیم‌تر معمولاً گران‌تر هستند.

– تخریب کفپوش لمینیت ضخیم‌تر ممکن است بیشتر طول بکشد و از آنجایی که در ساخت آن از مواد بیشتری هم استفاده شده ممکن است اثرات زیست‌محیطی بیشتری نیز برجای بگذارد.

– هرچه ضخامت کفپوش بیشتر باشد، وزن آن نیز بیشتر است. بنابراین نصب پارکت لمینیت 12 میلی‌متری در کل واحدهای طبقه بالا می‌تواند بار اضافی به ساختمان وارد کند، مگر اینکه از سازه ساختمان خود مطمئن باشید.

کدام ضخامت کفپوش لمینیت برای من بهتر است؟

برای یافتن پاسخ سوال مطرح‌شده، نکات زیر را بررسی کنید:

پارکت لمینیت 6 میلی‌متری:

پارکت لمینیت 6 میلیمتری یک گزینه مقرون‌بصرفه و سازگار با محیط‌زیست است که می‌توان آن را روی بتن نصب کرد. اما خیلی بادوام نیست و نباید برای مناطق پرتردد یا کاربردهای تجاری استفاده شود.

پارکت لمینیت 8 میلی‌متری:

لمینیت 8 میلیمتری نسبت به موارد نازک‌تر دوام بیشتری دارد و در مقایسه با محصولات ضخیم‌تر ارزان‌تر است، البته زودتر هم به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد.

پارکت لمینیت 10 میلی‌متری:

لمینیت 10 میلیمتری نقطه ورود به دنیای کفپوش‌های باکیفیت است؛ کفپوش‌هایی که دوام، حس خوب و جذب صدای نسبتاً بالایی دارند.

پارکت لمینیت 12 میلی‌متری:

هرآنچه که از یک پارکت باکیفیت انتظار دارید را در لمینیت‌های 12 میلیمتری پیدا خواهید کرد. این محصولات بهترین انتخاب برای فضاهای پرتردد مانند بیمارستان‌ها و فضاهای تجاری هستند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام خرید کفپوش باید در نظر بگیرید، ضخامت آن است. لمینیت‌ها در ضخامت‌های 6 تا 12 میلیمتری تولید می‌شوند. پارکت لمینیت 12 میلیمتری با نصب آسان، جذب صدای بالا، نیاز به مراقبت کم، نمای زیباتر و دوام بیشتر انتخابی عالی برای خانه یا محل کار شماست.

البته با افزایش ضخامت کفپوش، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد اما با توجه به طول عمر بالایی که دارند، تا سال‌ها لازم نیست بابت تعمیر یا تعویض آن‌ها هزینه کنید.

همچنین تولیدکننده‌های حرفه‌ای مانند ژیوار با استفاده از مواد درجه یک خارجی، هرگونه خطرات زیست‌محیطی و تنفسی را به حداقل رسانده‌اند. بنابراین می‌توانید با خیالی راحت از کیفیت، سلامت و دوام از پارکت لمینیت زنیت لذت ببرید.

سبد خرید