سوالات متداول در مورد نصب پارکت لمینیت

پارکت لمینیت یکی از محبوب‌ترین کفپوش‌های مسکونی، تجاری و اداری در سال‌های اخیر بوده است. صنعت تولید کفپوش در کشور ما نیز به حدی پیشرفت داشته که حالا بدون اغراق می‌توانیم بگوییم که پارکت لمینیت زنیت با بالاترین استاندادرهای جهانی تولید و عرضه می‌شود. اما برای استفاده حداکثری از مزایای کفپوش باید پروسه نصب نیز به درستی صورت بگیرد.

سوالات متداول در مورد نصب کفپوش لمینیت

نصب غیراصولی و ناشیانه می‌تواند کیفیت محصول خریداری‌شده را نیز زیر سوال ببرد. اگرچه نصب لمینیت کار خیلی سختی هم نیست اما بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد و جهت نصب اصولی و با اطمینان، فرد نصاب باید حتما تجربه و مهارت بسیار بالایی داشته باشد. از این رو قصد داریم در این مطلب به سوالات متداول در مورد نصب پارکت لمینیت پاسخ دهیم.

1- آیا می‌توان پارکت لمینیت را روی پله‌ها نصب کرد؟

بله، لمینیت روی پله‌ها قابل نصب است. برای انجام این کار می‌توانید از چسب چوب معمولی استفاده کنید. ضمناً کفپوش راه‌پله به زیرلایه و فوم زیرین نیاز ندارد. فقط در بحث قالب‌بندی و تثبیت تایل‌ها روی پله‌ها نهایت دقت را داشته باشید.

2- آیا می‌توان تایل‌ها را به هم چسباند؟

امکان چسباندن تایل‌ها به هم وجود دارد. در واقع گاهی تولیدکننده کفپوش توصیه می‌کند در صورت نصب محصول در حمام و فضاهای مستعد رطوبت، درز بین تایل‌ها را با چسب پر و آب‌بندی کنید. بنابراین قبل از انجام این امر ببینید که آیا آب‌بندی تایل‌ها در فضای موردنظر شما الزامی است یا خیر.

دقت داشته باشید که منظور ما چسباندن تایل‌ها به زمین نیست، بلکه منظور پر کردن درز و شیار بین خود تایل‌ها است.

3- آیا می‌توان لمینیت را در زیرزمین نصب کرد؟

بله، پارکت لمینیت را می‌توانید در هر سطحی نصب کنید. اما اگر فضای موردنظر مرطوب است، به یک لایه مانع نفوذ رطوبت نیاز دارید. رطوبت بیش از حد می‌تواند کفپوش را از بین ببرد. با یک زیرسازی خوب و تراز، خیال خود را از این بابت راحت کنید. خوشبختانه پارکت لمینیت‌های ژیوار با کمترین درجه جذب آب تولید می‌شوند.

4- آیا می‌توان پارکت لمینیت را روی موکت نصب کرد؟

کفپوش لمینیت را نمی‌توان روی موکت و فرش نصب کرد. این محصول یک سیستم کف شناور است، به این معنی که برای پوشش هر سطحی بدون اینکه روی آن شناور شود طراحی شده است. بنابراین امکان نصب پارکت لمینیت روی هر سطحی اعم از سیمان، سرامیک، وینیل، چوب و بتن وجود دارد.

اما موکت یک استثنا است! وجود موکت باعث انعطاف‌پذیری بیش از حد کفپوش و شکسته‌شدن تایل‌ها می‌شود.

5- فضای موردنیاز برای انبساط تایل‌ها چقدر است؟

مهمترین نکته در مورد نصب پارکت لمینیت این است که بین کفپوش و دیوارها، لوله‌ها، ستون‌ها و کابینت‌ها حداقل یک چهارم اینچ فاصله بگذارید. در غیر این صورت، انبساط تایل‌ها باعث شکم‌برداشتن آن‌ها می‌شود.

6- آیا می‌توان لمینیت زنیت را روی سیستم گرمایش از کف نصب کرد؟

بله حتماً، این محصول با سیستم گرمایش از کف کاملاً سازگار است، البته منوط به اینکه دما را زیر 80 درجه فارنهایت نگه دارید. یک هفته قبل از نصب، دمای کف را روی 60 درجه فارنهایت حفظ کنید تا کفپوش به خوبی با دمای اتاق سازگار شود. مانند نصب روی بتن، برای محافظت در برابر رطوبت، یک لایه مانع رطوبت زیر فوم قرار دهید.

7- بهترین ابزار برای برش کفپوش لمینیت چیست؟

برای برش لمینیت می‌توانید از هر نوع اره با تیغه‌های درشت و متوسط استفاده کنید. اما بهترین گزینه استفاده از اره رومیزی برای برش‌های مستقیم و اره مویی برای برش اطراف موانع موجود است. هنگام برش دقت کنید که تیغه‌ها درست روی لایه تزئینی را می‌برند.

این نکته به شما اطمینان می‌دهد که تمام بریدگی‌ها در قسمت پشتی نیز صورت می‌گیرد. نصب پارکت لمینیت بسیار راحت است. برای انجام این کار به چند ابزار ساده و یک دوست خوب نیاز دارید.

8- آیا نصب فوم زیر کفپوش ضروری است؟

فوم از خم‌شدن کفپوش جلوگیری می‌کند. لمینیت به عنوان یک محصول چوبی، تحت‌تاثیر رطوبت و دمای اتاق متورم یا منبسط می‌شود. در این شرایط، فوم به کفپوش کمک می‌کند که این اتفاق بدون ایجاد اصطکاک با سطح زمین انجام شود. در صورت نصب پارکت روی بتن، قبل از فوم باید یک لایه مانع رطوبت نیز قرار دهید.

9- چه مدت قبل از نصب باید کف را برای ایجاد سازگاری با پارکت آماده کرد؟

زمان توصیه‌شده 48 تا 72 است، یعنی 48 تا 72 ساعت قبل از نصب باید دمای کف را بین 59 تا 68 درجه فارنهایت و رطوبت نسبی را بین 50 تا 60 درصد تنظیم کنید. برای یافتن ساعت دقیق سازگاری، راهنمای محصول موردنظر را مطالعه نمایید.

آیا سوال دیگری دارید که بتوانیم پاسخ دهیم؟ برای یافتن پاسخ تمامی سوالات خود می‌توانید از کارشناسان متخصص ژیوار کمک بگیرید.

سبد خرید