دلایل چروک شدن کاغذ دیواری و نحوه جلوگیری از آن

اشتباهات رایج هنگام نصب کاغذ دیواری، عدم توجه به زمان لازم برای خیساندن یا زیرسازی نامناسب باعث چروک شدن کاغذ دیواری می‌شود. متاسفانه این نمای ناخوشایند بعد از خشک شدن قابل رفع نیست؛ بنابراین هنگام نصب باید از وقوع آن جلوگیری کرد.

اگر بعد از ساعت‌ها جست‌وجو برای خرید کاغذ دیواری موردعلاقه خود منتظر نصب آن باشید اما در نهایت با دیواری مملو از چین‌وچروک مواجه شوید چه احساسی خواهید داشت؟ برای فرار از چنین تجربه‌ای شاید بهتر باشد که نصب کاغذ دیواری را به یک نصاب حرفه‌ای بسپارید. اما اگر مایل به انجام این کار نیستید، قبل از هر اقدامی باید با ریزه‌کاری‌های نصب کاغذ دیواری آشنا شوید.

اشتباهات رایج هنگام نصب می‌تواند باعث چروک شدن کاغذ دیواری شود. در این مطلب ابتدا دلایل چروک شدن کاغذ دیواری را بررسی می‌کنیم، سپس با نحوه جلوگیری از آن آشنا می‌شویم.

دلایل چروک شدن کاغذ دیواری

چین‌وچروک‌های ناخوشایند کاغذ دیواری بعد از خشک شدن و تبخیر آب ظاهر می‌شوند. عمق این ‌چروک‌ها معمولاً از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر است که نمایی زشت برجای می‌گذارند. در ادامه به دلایل ایجاد آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- اشتباهات رایج هنگام نصب کاغذ دیواری

اولین گام برای جلوگیری از چروک شدن کاغذ دیواری، نصب صاف، یکنواخت و عاری از نقص آن است. کاغذ دیواری را با سرعت کم و به آرامی روی دیوار بچسبانید. فشاردادن زیاد کاغذ دیواری منجر به خشک شدن سریع خمیر و چروک شدن آن می‌شود. ضمناً هنگام صاف کردن، دست خود را فقط در یک جهت (از بالا به پایین و راست به چپ) بکشید. البته این کار را نباید با دست انجام دهید، بلکه باید از یک ابزار مناسب استفاده کنید. برای سطوح نرم، ظریف و نازک از غلتک پلاستیکی و برای کاغذ دیواری‌های مقاوم‌تر از کاردک کمک بگیرید. در صورتی که همان لحظه چین‌وچروک کوچکی ظاهر شد، آن را با برس کاغذ دیواری یا رول پلاستیکی رفع کنید. اما اگر چین‌وچروک زیاد بود باید کاغذ دیواری را با احتیاط از دیوار جدا و دوباره بچسبانید.

2- عدم توجه به زمان لازم برای خیساندن خمیر کاغذ دیواری

خمیر محصولات کاغذی قبل از نصب باید مدت زمان مشخصی خیس بخورد. این زمان به محصول خریداری‌شده بستگی دارد و برای اطلاع از آن باید برچسب کاغذ دیواری را مطالعه کنید. اگر خمیر به اندازه کافی خیس نخورد، کاغذ دیواری بعد از نصب روی دیوار  بزرگ‌تر می‌شود. تا اینجا شاید مشکل خاصی را نبینید اما بعد از خشک شدن، دیوارپوش به اندازه واقعی خود برمی‌گردد که می‌تواند منجر به ایجاد چین‌وچروک شود. از بین بردن این چروک‌ها بعد از خشک شدن غیرممکن است و تنها راه‌حل موجود جداکردن کاغذ دیواری و نصب یک رول جدید است. البته می‌توانید بخش آسیب‌دیده را با یک تابلوی تزئینی نیز بپوشانید.

3- استفاده از خمیر نامناسب

محصولات قدیمی مبتنی بر کاغذ را باید با خمیر بر پایه آب و محلول‌های وینیلی یا پلمیری بچسبانید. خمیری که حاوی حلال یا چسب حساس به فشار باشد توصیه نمی‌شود زیرا نمک موجود در خمیر منجر به چروک شدن کاغذ دیواری بعد از خشک شدن می‌شود.

4- نصب کاغذ دیواری روی کاغذ دیواری‌های قدیمی یا سطوح ناهموار

گاهی اوقات برای صرفه‌جویی در وقت یا فرار از زحمت کندن کاغذ دیواری‌های قدیمی، محصول جدید را روی سطوح قدیمی می‌چسبانیم. در این شرایط اگر سطح قدیمی خیس و متورم شود به دیوارپوش جدید اجازه نمی‌دهد که به طور یکنواخت خشک شود و در نتیجه منجر به ایجاد چین‌وچروک می‌شود. نصب کاغذ دیواری روی سطوح ناهموار و دارای فرورفتگی یا برجستگی نیز می‌تواند باعث چروک شدن آن شود.

نحوه جلوگیری از چروک شدن کاغذ دیواری

1- زیرسازی مناسب

برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک باید سطح زیری عاری از هرگونه نقص، ترک و لکه باشد. ناهمواری‌های دیوار از چسبیدن کاغذ جلوگیری می‌کنند. پس در وهله تمام نقص‌ها و لکه‌های موجود را برطرف و کاغذ دیواری‌های قدیمی را جدا کنید. ضمناً گردوغبار روی دیوار را نیز باید کاملاً تمیز نمایید.

2- اشباع کردن خمیر کاغذ دیواری

بعد از رفع تمام عیوب، خمیر محصول مبتنی بر کاغذ را با آب اشباع کنید. این کار به نوعی ضامن ساخت سطحی یکنواخت است.

3- استفاده از ابزار مناسب

هنگام نصب باید از ابزار مناسب این کار استفاده کنید. به عنوان مثال، برای صاف کردن کاغذ دیواری باید از غلتک پلاستیکی، کاردک یا حتی یک پارچه نرم کمک بگیرید.

به طور کلی راه‌های جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک در کاغذ دیواری را می‌توانیم به صورت زیر خلاصه کنیم:

  • – تعمیر، تمیز و خشک کردن سطح زیری
  • – جداکردن کاغذ دیواری قدیمی در صورت امکان
  • – خیساندن خمیر کاغذ دیواری به مدت زمان لازم
  • – چسباندن آرام رول‌های کاغذ دیواری و صاف کردن آن‌ها با حرکت دست در جهت بالا به پایین و راست به چپ

خرید کاغذ دیواری نو و خلق حس‌وحال موردعلاقه خود می‌تواند شیرین و دلچسب باشد، اما عدم رعایت چند نکته ساده مانند نصب روی سطوح ناهموار یا کاغذ دیواری‌ها قدیمی و نخیساندن خمیر یا استفاده از خمیر نامناسب می‌تواند حس بدی برجای بگذارد. برای ساخت فضایی زیبا و دلنشین در وهله اول باید محصولی باکیفیت بخرید و بعد آن را به بهترین شکل ممکن نصب کنید. در این راستا ژیوار با ارائه خدمات نصب و مشاوره در این زمینه همواره آماده خدمت‌گزاری به شما عزیزان می‌باشد.

سبد خرید