کاغذ دیواری آکوستیک چیست و چه مزایایی دارد؟

پروسه ساخت عایق صوتی در فضا معمولاً پرهزینه و پردردسر است. در حالیکه با استفاده از کاغذ دیواری عایق صدا یا همان آکوستیک می‌توانید با صرف کمترین هزینه و زمان به این مهم دست پیدا کنید.

ساخت فضایی که کاملاً عایق صدا باشد و هیچ انتقال صدایی در آن صورت نگیرد در فضاهای کاری و سالن‌های اجتماعات اهمیت بالایی دارد. روش‌های مختلفی برای ساخت چنین فضایی وجود دارد. یکی از ارزان‌ترین و راحت‌ترین روش‌ها، نصب کاغذ دیواری آکوستیک است.

کاغذ دیواری آکوستیک تحت عناوین کاغذ دیواری عایق صدا یا کاغذ دیواری ضدصدا نیز به فروش می‌رسد. این محصول به صورت لایه‌های کاغذ روی فوم صداگیر طراحی یا اینکه کاملاً با استفاده از مواد جاذب صدا ساخته می‌شود.

در هر حال برای اینکه ببینید آیا نصب کاغذ دیواری عایق صدا واقعاً جوابگوی نیاز شما هست یا خیر باید مزایا و معایب این محصول را بررسی کنید. در ادامه خواهیم دید که منظور از کاغذ دیواری ضد صدا چیست و چه مزایا و معایبی دارد.

کاغذ دیواری آکوستیک چیست؟

برخلاف کاغذ دیواری‌ معمولی که یک لایه کاغذ ضخیم است، کاغذ دیواری‌های آکوستیک به صورت چند لایه ساخته می‌شوند. احتمالاً در این لایه‌ها یک لایه فوم آکوستیک یا یک ماده جاذب صدا نیز وجود دارد. البته کاغذ دیواری‌های معمولی و آکوستیک از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. بنابراین اگر به دنبال چنین محصولی هستید، حتماً این موضوع را با فروشنده درمیان بگذارید.

آیا کاغذ دیواری آکوستیک واقعاً مانع انتقال صدا می‌شود؟

کاغذ دیواری ضد صدا از انتقال صداهایی مانند صدای تلویزیون، صدای آواز همسایه و.. به خوبی جلوگیری می‌کند. محصولات حاوی لایه‌‌های ضخیم فوم از ورود یا خروج صداهای بلندتر نیز جلوگیری می‌کنند. اما اگر سروصدا در محیط خیلی بالا باشد، کاغذ دیواری به تنهایی جواب نمی‌دهد و از این محصول باید در کنار سایر فناوری‌ها مانند رنگ ضدصدا استفاده کنید.

به طور کلی، کارایی کاغذ دیوای ضد صدا به جنس و کیفیت ساخت آن بستگی دارد. ژیوار با واردات کاغذ دیواری از برترین برندهای اروپایی مانند هوهنبرگر و پورتوفینو از نظر جنس و کیفیت به شما تضمین می‌دهد.

مزایای کاغذ دیواری عایق صدا

1- قیمت مناسب

با اینکه قیمت کاغذ دیواری عایق صدا نسبت به کاغذ دیواری معمولی بیشتر است اما در مقایسه با سایر مواد جاذب صدا ارزان‌تر است. این محصول علاوه‌بر اینکه با هزینه‌ای معقول مانع از انتقال صدا می‌شود، نسبت به فوم‌های ضدصدا فضای زیباتری نیز می‌سازد. بنابراین شما را از پرداخت هزینه‌های زیباسازی فضا نیز معاف می‌کند.

2- نصب آسان

نصب کاغذ دیواری عایق صدا مانند کاغذ دیواری‌های معمولی راحت است. در حالیکه نصب سایر تجهیزات جاذب صدا پردردسر می‌باشد.

3- تنوع در طرح و رنگ

کاغذ دیواری‌های عایق صدا در انواع رنگ و طرح تولید و عرضه می‌شوند. بنابراین محدود به یک سری طرح خسته‌کننده نیستید. در حالیکه سایر مواد عایق صدا فاقد زیبایی هستند و معمولاً به گونه‌ای نصب می‌شوند که دیده نمی‌شوند؛ یعنی به جای جذابیت فقط جنبه کاربردی دارند.

4- جلوگیری از انتقال صدا

اگرچه قبلاً به آن اشاره کرده‌ایم اما باز هم ارزش دارد که بگوییم کاغذ دیواری ضدصدا از انتقال صدا تا حدی جلوگیری می‌کند. اینکه این محصول تا چه حد می‌تواند به وظیفه خود عمل کند به جنس و کیفیت آن بستگی دارد.

این کاغذ دیواری در مقایسه با فوم آکوستیک شما را از دردسر یافتن نقاط اکوی اتاق یا یافتن راهی برای پوشاندن فوم خلاص می‌کند. البته همانطور که گفتیم اگر سروصدای محیط خیلی بالاست، بهتر هست در کنار کاغذ دیواری آکوستیک از فوم نیز استفاده کنید.

5- مقاومت در برابر آتش‌سوزی

کاغذ دیواری‌های ضدصدا به گونه‌ای طراحی می‌شوند که ضداشتعال باشند، یعنی در صورت ایجاد حریق این محصول اوضاع را بدتر نمی‌کند. چنین ویژگی برای عایق کردن فضاهایی مانند سینمای خانگی یا استودیو ضبط صورت که پر از تجهیزات الکترونیکی هستند اهمیت بالایی دارد.

معایب کاغذ دیواری عایق صدا

1- کاملاً عایق صدا نیست.

اگرچه این محصول از انتقال صداهای متوسط جلوگیری می‌کند اما عاری از موادی است که لرزش را کنترل می‌کنند؛ در حالیکه این خصلت در مواد عایق صدا اهمیت بالایی دارد. اما به هر حال به مدیریت آکوستیک فضا کمک می‌کند.

2- به تنهایی خیلی کارا نیست.

برای استفاده حداکثری از این کاغذ دیواری بهتر است از آن در کنار سایر مواد جاذب صدا استفاده کنید. به عنوان مثال، با نصب یک لایه وینیل فشرده زیر کاغذ دیواری می‌توانید قابلیت جذب صدا را تا حد قابل‌قبولی بالا ببرید. هرچند که نمونه‌های باکیفیت کاغذ دیواری آکوستیک به تنهایی هم می‌تواند از عبور صداهای متوسط جلوگیری کند.

3- مقاومت پایین در برابر رطوبت

به طور کلی بهتر است از نصب کاغذ دیواری چه آکوستیک و چه معمولی در فضاهایی مانند حمام صرف نظر کنید. خمیر کاغذ دیواری برپایه آب است و به همین دلیل در فضاهای خیلی مرطوب احتمالاً از دیوار جدا می‌شود. مگر اینکه محصولی کاملاً ضدآب خریداری کنید. خوشبختانه کاغذ دیواری‌های ژیوار مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند.

همانطور که می‌بینید، کاغذ دیواری آکوستیک مزایا و معایب خاص خود را دارد. بنابراین قبل از خرید سبک سنگین کنید تا ببینید که محصولی مناسب برای نیاز شما هست یا خیر. در این راستا می‌توانید از مشاورین معتمد و مجرب ژیوار کمک بگیرید.

سبد خرید