راهنمای خرید کاغذ دیواری برای سالن پذیرایی

اتاق پذیرایی مکانی مناسب دورهمی‌ها و مهمانی‌هاست و از این رو طراحی دکوراسیون این بخش باید به نحوی باشد تا حس بهتری به شما و مهمانان شما بخشیده و جمع شما را گرم تر کند. از این رو، در این مقاله با شما همراه شدیم تا به مواردی که می تواند به شما در انتخاب بهتر کاغذ دیواری بپردازیم؛ با ژیوار همراه باشید.

سبک طراحی

سبک‌های طراحی کاغذ دیواری از حیث دسته بندی زمانی، به دسته های کلاسیک، نئو کلاسیک، مدرن و پست مدرن تقسیم می‌شوند. بنا به روحیه شما هر کدام از این سبک ها می تواند انتخاب مناسبی برایتان باشد. اگر سلیقه شما با سبک های مجلل و سلطنتی کاغذ دیواری های کلاسیک برای شما گزینه مناسبی هستند؛ این کاغذدیواری ها با طرح های سبک قرون گذشته اروپایی می توانند نظر شما را به خود جلب کنند. یا اگر از طرح های کلاسیک که یادآور روزهای گذشته هستند لذت می برید ولی طرح های سلطنتی چنگی به دلتان نمی زنند می توانید از کاغذ دیواری های سبک خانه های روستایی اروپایی استفاده کنید تا حال و هوای گذشته را به اتاق پذیرایی خود بیاورید.

اگر سلیقه امروزی تری دارید و از سبک های اروپایی لذت نمی برید کاغذ دیواری های نئو کلاسیک و مدرن یا حتی کاغذ دیواری های چاپی انتخاب مناسب تری برای شما هستند. کاغذ دیواری های نئو کلاسیک کاغذ دیواری هایی هستند که علی رغم ساختار کلاسیکی که در خود دارند، رگه هایی از طراحی های مدرن را نیز در خود جای دادند. این کاغذ دیواری ها گاهی بیشتر مایل به کلاسیک و گاهی بیشتر مایل به مدرن هستند اما همیشه شاهد این دو سبک در این کاغذ دیواری ها هستیم.
کاغذ دیواری های مدرن هم رنگ و بویی از طراحی های گذشته ندارند. اگر از طرح های تکراری کاغذهای دیواری خسته و دل زده شدید، کاغذدیواری های مدرن و پست و مدرن می توانند برای شما خودی نشان دهند.

اما کاغذدیواری های چاپی؛ اگر از تصویر یا الگویی خوشتان آمده و نظر شما را جلب کرده، کاغذدیواری های چاپی مناسب شما هستند. از عکس یک خیابان خوشتان آمده یا عاشق دیوارهای آجری هستید؟ از دیدن منظره ای در زیر آب دریا و اقیانوس لذت می برید یا تصویر حیوانات برایتان جذابیت دارند؟ همانطور که گفتیم؛ کاغذ دیواری های چاپی!

یک نکته مهم برای اینکه به شما گوشزد کنیم این است که طرح های شلوغ و پر از جزئیات را برای قسمت هایی که دیوار بزرگتر یا سرتاسری دارد استفاده نکنید. شلوغ بودن این طرح ها ممکن است به زودی باعث خستگی چشمان شما شود و شما را پشیمان کنند. برای این دیوار ها استفاده از طرح های کم جزئیات که کاغذ دیواری هایی که بجای نقش و نگار از الگو هایی هم رنگ با پس زمینه را در خود جای دادند بیشتر توصیه می شود.
اما در نهایت سلیقه و روحیه هر شخص منحصر به فرد است و ممکن است خلاف نظر اکثریت عمل کنید برایتان بهتر باشد و از نتیجه کار راضی تر باشید.

رنگ

روانشناسی رنگ ها مبحث مفصل و طولانی است و در اینجا قصد نداریم با اشاره به جزئیات شما را خسته کنیم؛ خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، اگر شخصیت شما با رنگ های گرم ارتباط بهتری برقرار می کند و با دیدن رنگ هایی مانند قرمز، زرد، نارنجی به وجد می آیید و حس سر زندگی می کنید میتوانید از این طیف رنگ استفاده کنید. اما بهتر است رنگ های اشباع یا جیغ را در سرتاسر پذیرایی استفاده نکنید چرا که احتمالا زود شما را خسته و یا حتی عصبی کند و تنها برای چند روز اول برایتان جذابیت داشته باشد.

اگر از رنگ های سرد مثل سبز و آبی لذت می برید توصیه میکنیم از رنگ های روشن یا اصطلاحا کم رنگ این گروه استفاده نکنید؛ این رنگ ها بیشتر مناسب فضای اتاق خواب هستند و چندان گرما بخش محافل شما نخواهند بود. رنگ های تیره و پر رنگ تر بیشتر برای فضای اتاق پذیرایی استفاده می شود. مثلا در گروه رنگ سبز شاید رنگ زیتونی یا سبز تیره برایتان دلپذیر تر باشد و آبی اقیانوسی یا سرمه ای برایتان رضایت بخش تر باشد.

یک نکته مهم

درسته که روانشناسی رنگ ها موضوعی علمی و تاثیرات رنگ ها بر ذهن و بدن ما بحث های مفصلی دارد، اما یک نکته مهم رنگ لوازم منزل شما برای انتخاب کاغذ دیواری مناسب است.
به رنگی که انتخاب می کنید دقت کنید تا هماهنگی خوبی با لوازم منزل شما داشته باشد. عدم هماهنگی می تواند ظاهر منزل شما را بهم بریزد. به رنگ مبلمان و پرده ها توصیه میکنید دقت بیشتری کنید.

برخی از هماهنگ بودن یا ست کردن رنگ مبل و پرده لذت می برند و برخی دیگر از استفاده رنگ های مکمل لذت می برند. به عنوان مثال ممکن است با پرده های نارنجی خود کاغذ دیواری فیلی یا طوسی انتخاب کنید. یا با مبلمان سبز خود کاغذ دیواری سبز انتخاب کنید.

جنس

کاغذ دیواری جنس های مختلفی دارد که باید به ان توجه کرد. اگر از آن دسته از افراد هستید که به محیط زیست اهمیت زیادی می دهید و از استفاده متریال زیست تخریب پذیر که دیرتر از حد معمول به دامن طبیعت باز میگردند شما را آزار می دهند میتوانید به سراغ کاغذدیواری های الیافی بروید. این کاغذ دیواری ها از بافت گیاهی تشکیل شده اند و به محیط زیست آسیبی وارد نمی کنند؛ چه زمانی که تولید می شوند چه بعد از اینکه شما از آن ها خسته می شوید و آن ها را کنار می گذارید.

کاغذ دیواری های پی وی سی (PVC) متداول ترین کاغذدیواری هایی هستند که یافت می شوند و طیف طرح و قیمتی گسترده ای نیز دارند. همچنین استانداردهای ساخت متفاوتی نیز دارند. کاغذدیواری های پیور (Pure)و نان وُوِن رقیبان (Non Woven) تازه نفسی برای کاغذدیواری های پی وی سی هستند و بیشتر از آن ها دوست دار محیط زیست محسوب می شوند و ویژگی هایی دارند که گاها پی وی سی ها از آن جا مانده اند.

به عنوان مثال کاغذ دیواری های کریستالی زیبایی بصری کم نظیری دارند که حتی با تابش نور برای شما رنگ متفاوتی را از آنچه از زاویه ای دیگر ی دیدید به نمایش می گذارند و برجستگی آن ها زمانی که بر روی آن ها دست می کشید حس دلنشینی دارد. این کاغذ دیواری ها با متریال نان وون یا از منسوج نبافته به شما عرضه می‌شوند.
اما در کاغذ دیواری های پی وی سی چنین قابلیتی ندارند و با جذب کریستال ها بیشتر به شما حس کاغذ دیواری اکلیلی را می دهند که دو تجربه متفاوت از هم دارند.

اما شاید از لمس یک کاغذ دیواری کریستالی لذت نبرید و برایتان لمس مخمل دلنشین باشد. در این صورت به شما کاغذدیواری های پی وی سی مخمل را پیشنهاد می دهیم که علاوه بر زیبایی بصری دستان شما را هم نوازش میکنند.
اگر دوست داشتید کاغذ دیواری شما رنگ هایی زنده و براق داشته باشد کاغذ دیواری پیور برای شما مناسب تر است. این کاغذدیواری ها متریال سبکی دارند از ارائه برجستگی هایی به اندازه پی وی سی و نان وون عاجز هستند اما درخشندگی بالایی دارند و چشمان شما را به وجد می آورند.

دقت کنید که جنسی که انتخاب می کنید استانداردهایی داشته باشد که با محیط شما سازگار باشد. به عنوان مثال اگر پذیرایی شما آفتاب گیر است و در روز چند ساعت آفتاب به دیوارهای شما می تابد کاغذدیواری شما نباید در برابر تابش نور خورشید رنگش تغییر کند یا چسب آن دچار مشکل شود.