راهنمای خرید کاغذ دیواری برای لابی ساختمان

امروزه اکثر ساختمان‌های مدرن دارای لابی هستند که فضای ورودی ساختمان‌ها در طبقه همکف را تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه لابی اولین فضایی است که فرد در هنگام ورود به ساختمان می‌بیند تلاش می‌شود که از دکوراسیون زیبایی برخوردار باشد. لابی محلی است که ممکن است افراد مدت زمانی را در آنجا به انتظار ‌بمانند بنابراین معمار یا دکوراتور سعی می‌کند هنر خود را برای جلب توجه دیگران به کار ببرد.

یکی از عوامل مهم در زیبایی لابی ساختمان انتخاب دیوارپوش مناسب و تطبیق آن با دکوراسیون محل است. از دیوارپوش‌هایی که تنوع زیادی دارد و زیبایی چشمگیری به فضا می‌بخشد کاغذ دیواری است. کاغذ دیواری دارای انواع طرح‌ها و مدل‌هایی است که می‌توان متناسب با سلیقه و معماری ساختمان آن‌ها را در لابی به کار برد.

از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که لابی محل تردد است و به راحتی در معرض گرد و غبار و نور قرار می‌گیرد. اگر کاغذ دیواری ضد نور نباشد ممکن است باعث از بین رفتن طرح‌ها و عوض شدن رنگ کاغذ دیواری شود. بنابراین توجه داشته باشید که کاغذ دیواری ضد نور باشد و همچنین به راحتی گرد و غبار را به خود جذب نکند. ویژگی دیگری که این کاغذ دیواری‌ها باید دارا باشند مقاوم بودن در برابر حرارت و آتش سوزی است.

طرح و رنگ

اگر لابی فضایی بزرگ داشته باشد به راحتی می‌توانید از طرح‌های شلوغ در دیوارهای آن استفاده کنید. معمولا طرح‌های شلوغ بعد از مدتی چشم را میزنند اما از آن جایی که لابی محلی نیست که به طور مداوم در آن حضور داشته باشید می‌توانید از این طرح‌ها استفاده کنید. اما اگر طرح‌های کاغذ دیواری بسیار برجسته و بُلد باشد استفاده از آن در تمامی دیوارها شاید خیلی مناسب نباشد، به همین دلیل اگر دکوراسیون را طوری طراحی کنید که برای یک یا دو دیوار از طرح شلوغ و برای دیوارهای دیگر از طرح‌های ساده به صورت مکمل استفاده شود هم تنوع را حفظ کرده و هم فضایی بسیار شیک پدید آورده‌اید.

اگر لابی فضای کوچکی دارد به صورتی امکان برخورد لوازم و اشیا در هنگام حمل بار وجود دارد توصیه می‌شود از کاغذ دیواری استفاده نکنید زیرا خطر پارگی و خرابی آن وجود دارد. بهتر است سنگ را به عنوان دیوارپوش برای این فضاها انتخاب کنید.

اما برای استفاده از کاغذ دیواری در لابی‌های کوچک بهتر است از طرح‌های حجیم و بزرگ استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود می‌شود فضا کوچکتر هم به نظر برسد. با انتخاب کاغذ دیواری‌های ساده و به رنگ روشن می‌توانید لابی را بزرگتر و دلبازتر نشان دهید. همچنین کاغذ دیواری‌هایی که دارای خطوط عمودی هستند فضا را بزرگتر نشان می‌دهند.

اما آنچه در آخر حکم می‌کند سلیقه شماست و می‌توانید به دلخواه هر طرح و رنگی که مدنظرتان است را انتخاب کنید.