نحوه نگهداری و نظافت از پارکت لمینت

پارکت لمینیت، کفپوشی زیبا، مناسب، مقرون بصرفه و البته بادوام است که با رعایت چند نکته ساده می‎‌توان طول عمر آن را چند برابر کرد. لایه محافظ لمینیت از بروز خط‌وخش و نفوذ مستقیم آب جلوگیری می‌کند اما اگر می‌خواهید این کیفیت را تا سالیان سال حس کنید باید به درستی از آن مراقبت نمایید و برای نظافت آن از مواد مناسب استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی مستلزم تلفیق علم و هنر است تا در نهایت، فضایی زیبا و البته کاربردی خلق شود. کفپوش یکی از مهم‌ترین عناصر دکوراسیون داخلی است که اگر به درستی انتخاب و حفظ شود به فضا فرم می‌دهد. لمینیت یکی از بهترین مواد برای کف‌سازی است که به عنوان کفپوشی زیبا با نمای طبیعی، مقرون بصرفه و بادوام شناخته می‌شود. اگرچه این محصول طول عمر بالایی دارد اما برای اینکه کیفیت و نمای آن را برای کل عمر حفظ کنید باید با نحوه مراقبت و نگهداری از آن آشنا باشید. در این مطلب سعی کرده‌ایم تا نکات مربوط به نحوه نگهداری و نظافت پارکت لمینیت را مطرح کنیم.

نحوه صحیح نظافت پارکت لمینیت

ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای حفظ کیفیت لمینیت، نظافت مداوم کفپوش است. پارکت لمینیت به صورت لایه‌ای طراحی و تولید می‌شود که هر لایه وظیفه خاصی دارد. در لایه محافظ لمینیت از مواد ضدآب استفاده شده که پارکت را قابل شست‌وشو کرده است. بنابراین با شست‌وشوی صحیح لمینیت به راحتی از آن مراقبت کنید.

اولین مرحله نظافت پارکت لمینیت، گردگیریست زیرا وجود گردوغبار منجر به ایجاد خط‌وخش و سخت شدن فرایند نظافت می‌شود. برای گردگیری می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید. به طور معمول، جاروبرقی شامل دو فرچه نرم و سخت است که برای گردگیری لمینیت باید از فرچه نرم آن استفاده کنید. برای کاهش میزان گردوغبار بهتر است جلوی در ورودی، پادری پهن نمایید.

بعد از گردگیری باید سطح را با یکی تی آغشته به محلول آب و چند قطره مایع ظرفشویی تمیز کنید. تحت هیچ شرایطی برای نظافت سطح از شوینده‌های قوی و اسیدی استفاده نکنید. بعد از شست‌وشو باید سطح را با استفاده از یک دستمال نرم خشک کنید. اگر سطح برای مدت زیادی خیس باقی بماند، کفپوش به مرور فرسوده و متورم می‌شود. علاوه بر این اگر سطح را خشک نکنید، لکه آب روی سطح باقی می‌ماند. با خشک کردن کفپوش، سطحی براق، صاف و البته سالم خواهید داشت. اگر سطح به اصطلاح چرک‌مرده شده و دیگر براق نیست می‌توایند از واکس جلادهنده مخصوص پارکت اسفاده کنید.

شوینده‌های مناسب پارکت لمینیت

برای شست‌وشوی پارکت لمینیت از شوینده‌های خانگی استفاده کنید. برای شست‌وشوی روزانه، محلول حاوی آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی با صابون کفایت می‌کند. اما برای رفع جرم، محلول آب گرم و سرکه سفید مفید است. البته در بعضی موارد، سرکه به کفپوش آسیب می‌زند؛ بنابراین قبل از استفاده از این محلول ابتدا مقدار کمی از آن را روی گوشه‌ای از سطح امتحان کنید. همانطور که گفتیم تحت هیچ شرایطی از شوینده‌های اسیدی و قوی استفاده نکنید.

نکات مهم مرتبط با نگهداری و مراقبت از پارکت لمینیت

 1- دستورالعمل ارائه شده توسط تولیدکننده را مطالعه کنید.

قبل از هر اقدامی، دستورالعمل ارائه‌شده توسط تولیدکننده را بخوانید. تولیدکننده نحوه صحیح نظافت پارکت لمینیت را با توجه به مواد مورداستفاده بیان می‌کند.‌

2- لکه‌ها را سریعاً پاک کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از ماندگاری لکه‌ها، پاک کردن سریع آن‌هاست. مایعات ریخته‌شده روی سطح را نیز بلافاصله پاک کنید؛ در غیر این صورت به سطح آسیب می‌زنند.

3- از سمباده استفاده نکنید.  

فرچه‌های ساینده و سمباده به راحتی روی لمینیت خط می‌اندازند. بنابراین برای گردگیری بهتر است از جارو یا دستمال نرم استفاده کنید. در صورت استفاده از جاروبرقی، از فرچه سخت و چرخان استفاده نکنید.

4- هر دو ماه یک بار گردگیری کنید.

پارکت لمینیت را هر دو ماه یک بار به طور اساسی و با استفاده از یک تی خیلی نرم و مرطوب گردگیری کنید. اگر تی خیلی خیس است، آن را به خوبی فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود.

5- استفاده از آب را به حداقل برسانید.

در گذشته برای شستن کفپوش، مقدار زیادی آب استفاده می‌شد که برای کفپوش‌های امروزی مضر است. آب با نفوذ بین تخته‌های کفپوش به آن آسیب می‌زند.

6- فقط از شوینده‌های مخصوص لمینیت استفاده کنید.

برای شستن لمینت از مواد شوینده‌ای که مخصوص این محصول نیست، استفاده نکنید. شوینده‌های حاوی روغن روی سطح باقی می‌مانند و به لایه محافظ آسیب می‌زنند. شوینده مخصوص لمینت را به جای اینکه مستقیماً روی کفپوش اسپری کنید، به تی یا دستمال آغشته نمایید.

7- برای تمیز کردن لکه‌ از پاک‌کننده‌های خانگی استفاده کنید.

برای تمیز کردن لکه‌هایی مانند موم شمع یا جوهر از پاک‌کننده‌های خانگی استفاده کنید. به عنوان مثال، برای پاک کردن شمع از روی سطح، چند قطعه یخ را داخل پلاستیک قرار داده و روی لکه بگذارید؛ سپس شمع را با یک چاقوی پلاستیکی بتراشید. برای پاک کردن جوهر، لاک، آدامس و رنگ از روی سطح نیز باید از الکل مخصوص استفاده کنید.

8- از سطح در برابر اجسام تیز محافظت کنید.

برای اینکه پایه میز و صندلی روی کفپوش خط نیندازد، زیر پایه‌ آن‌ها یک تکه موکت قرار دهید. همچنین با استفاده از قالیچه و پادری به خصوص در جلوی ورودی‌ها مانع از ایجاد خراش توسط پاشنه کفش شوید.

9-  ناخن حیوانات خانگی را کوتاه کنید.

ناخن گربه، سگ و دیگر حیوانات خانگی منجر به ایجاد خط‌وخش روی سطح لمینیت می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مسئله، ناخن حیوانات خانگی را کوتاه کنید.

10- از بخارشوی استفاده نکنید.

برای نظافت پارکت لمینیت از بخارشوی استفاده نکنید زیرا منجر به نفوذ رطوبت در لایه‌های داخلی کفپوش و آسیب دیدن آن می‌شود.

11- از آب داغ استفاده نکنید.

اگر برای تمیز کردن سطح از آب استفاده می‌کنید نباید دمای آن خیلی بالا باشد. برای انجام این امر بهتر است از آب ولرم استفاده کنید.

12- از دستمال زبر استفاده نکنید.

استفاده از دستمال زبر باعث کدر شدن و ایجاد خط‌وخش می‌شود. برای نظافت پارکت لمینیت بهتر است از پارچه‌های میکروفایبری نرم استفاده کنید.

مراقبت و نگهداری از پارکت لمینیت مستلزم رعایت نکات مذکور است؛ نکاتی ساده اما کاربردی برای حفظ نمای زیبا و افزایش طول عمر کفپوش که به راحتی قابل اجرا هستند. البته گفتنیست نکات ذکر شده انواع راه‌های مراقبت از پارکت لمینیت، فارغ از برند و کیفیت آن، است و در برخی موارد از جمله پارکت لمینیت زنیت آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و عدم برخی از این موارد آسیبی به کفپوش شما وارد نمی‌کند و رعایت نکات فوق تنها به ماندگاری بیشتر و بهتر محصول شما کمک می‌کند.

علاوه بر اینها توجه داشته باشید که کلاس سایشی لمینت خریداری شده مناسب با فضای موردنیاز باشد. به عنوان مثال، کلاس سایشی AC3 برای رستوران انتخاب مناسبی نیست زیرا به خاطر رفت‌وآمد بالا در این محیط آسیب می‌بیند؛ برای چنین مکان‌های با رفت و آمد بالا، پارکت لمینیت‌های زنیت که با استاندارد سایشی AC5 تولید شده‌اند پیشنهاد می‌شود. همچنین برای انتخاب بهترین گزینه کفپوش می‌توانید از مشاوران فروش ژیوار کمک بگیرید.

سبد خرید