بررسی جامع تفاوت پارکت چوبی و پارکت لمینیت

اگرچه نمای حاصل از کاربرد هر دو پارکت‌های چوبی و لمینیتی ممکن است ایده محبوب شما را محقق کند اما این دو محصول از نظر کارایی، مقاومت، نحوه نصب، نحوه نگهداری و… تفاوت‌هایی دارند که درک آن‌ها برای انتخاب بهترین کفپوش الزامی است.

کفپوش یکی از اصلی‌ترین موارد موثر بر حال‌وهوای فضای داخلی خانه است که اگر به درستی انتخاب شود محیطی گرم و زیبا ایجاد می‌کند و اما اگر انتخاب درستی نداشته باشید؛ فضایی نامنظم خواهید داشت. برای انتخاب کفپوش با گزینه‌های مختلفی مواجه هستید که در این بین، پارکت‌های چوبی و لمینیت، طرفداران زیادی دارند. این دو محصول پرطرفدار، مزایا و معایب خاص خود را دارند که با آگاهی از آن‌ها می‌توانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. بنابراین درک تفاوت بین پارکت لمینیت و چوب برای خلق محیطی هماهنگ با مبلمان و نورپردازی ساختمان الزامی است.

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی از چند لایه صفحه چوبی فشرده تشکیل می‌شود که بسته به نوع چوب مورد استفاده متفاوت است و در سبک، رنگ و گونه‌های مختلف عرضه می‌شود. سطح سایشی ضخیم کفپوش چوبی را می‌توان سمباده زد تا ظاهری نو و تمیز خلق کرد.

پارکت لمینیت چیست؟

برخلاف تصور عموم، لمینیت یک محصول صرفاً پلاستیکی نیست. زمانی که این محصول برای اولین بار عرضه شد؛ درخشش ظاهری آن باعث شد که افراد تصور کنند پلاستیکی است. اما لمینت در واقع شامل چند لایه از مواد کفپوش‌های مصنوعی است که با هم ذوب شده‌اند.

به طور معمول، کفپوش لمینیت از چهار لایه مختلف تحت عناوین لایه سایشی، طراحی، هسته و زیری تشکیل می‌شود. لایه سایشی، لایه‌ای شفاف و حاوی اکسید آلومینیوم است که به منظور محافظت از کفپوش در برابر ساییدگی، سوختگی و ایجاد لکه استفاده می‌شود. به همین دلیل این لایه، رویی‌ترین لایه کفپوش است. لایه طراحی زیر لایه سایشی قرار می‌گیرد و در واقع طرح و نمای ظاهری کفپوش روی آن حک شده است. هسته کفپوش زیر لایه طراحی قرار دارد و مانع از فرورفتگی یا رطوبت می‌شود. این لایه از فیبر چوبی فشرده‌ای ساخته شده که فشار و وزن سنگین اجسام را تحمل می‌کند. لایه زیری نیز معمولاً با پلاستیک ساخته می‌شود و وظیفه ممانعت از ایجاد رطوبت و حفظ تعادل کفپوش را بر عهده دارد.

پارکت لمینیت با پارکت چوبی چه تفاوتی دارد؟

۱- مقاومت در برابر خراش

دوام و مقاومت کفپوش­ چوبی به عوامل مختلفی مانند پوشش چوب و نوع چوب مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال، چوب کاج و صنوبر دوام چندانی در مسیرهای پرترافیک ندارند اما چوب‌های اقاقیا و گیلاس سخت‌تر و منعطف‌تر و در نتیجه ضدخش هستند. در مقابل، لایه رویی لمینیت از ترکیب رزین‌های ملامینه و اکسید آلومینیوم در دماهای بالا ساخته می‌شود که ضدخش است.

2- تغییر رنگ

چوب به عنوان یک ماده آلی و طبیعی تحت‌تاثیر عناصر طبیعی مختلف مانند آب و نور قرار می‌گیرد و اکسید می‌شود و رنگ چوب در برابر نور خورشید و نور لامپ تغییر می‌کند. قابل ذکر است این اتفاق در برابر لامپ‌های فلورسنت بیشتر مشاهده می‌شود. در حالیکه روکش شفاف و ساده لمینیت به سختی تغییر رنگ می‌دهد.

3- ظاهر

پارکت لمینیت از دور ممکن است شبیه به چوب دیده شود اما از نزدیک متوجه می‌شوید که چوب طبیعی نیست. اگر کمی دقت کنید؛ الگوی تکراری استفاده شده در طراحی لمینیت را پیدا خواهید کرد اما چنین الگویی در پارکت چوبی دیده نمی‌شود زیرا هر درخت الگوی خاص خود را دارد. همچنین گره‌های حاصل از برش و قطع چوب به وضوح در کفپوش‌های چوبی مشاهده می‌شوند. بنابراین اگر طرفدار نماهای طبیعی هستید؛ چوب انتخاب بهتری برای شما است.

4- مقاومت در برابر حرارت و رطوبت

استفاده از پارکت چوبی در محیط‌های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی توصیه نمی‌شود. علاوه بر این بهتر هست از چوب در کنار سیستم  گرمایش از کف استفاده نکنید زیرا چوب در برابر افزایش دما آسیب‌پذیر است و منجر به ایجاد شکاف بین صفحات کفپوش می‌شود؛ این درحالیست که کفپوش لمینیت در برابر حرارت بسیار مقاوم است و برای سیستم گرمایش از کف بسیار توصیه می‌­شود. اگرچه لمینیت در برابر رطوبت مقاوم است اما آب واردشده بین صفحات می‌تواند باعث متورم شدن لبه‌ها و هسته شود. بنابراین بهتر است از این محصول در حمام استفاده نکنید.

5- نظافت

سطح چوب را می‌توانید با جاروبرقی و تی نم­دار تمیز کنید. کفپوش‌های چوبی امروزی با لاک پلی‌یورتان آب‌بندی می‌شوند و هرگز نباید پولیش یا واکس زده شوند. کف لمینیت نیز با جاروبرقی و یک شوینده مناسب به راحتی تمیز می‌شود. برای نظافت پارکت لمینیت نباید از بخارشوی یا آب زیاد استفاده کنید.

6- طول عمر

کفپوش‌های چوبی طول عمر بالایی دارند و اگر در برابر آب و نور شدید یا ضربات سنگین قرار نگیرند نزدیک به 75 سال ماندگار هستند. کفپوش لمینیت نیز طول عمر نسبتاً خوبی دارد و انتظار می‌رود که تا 15 تا 25 سال ظاهر زیبای خود را حفظ کند؛ همچنین مقاومت بالایی در برابر ضربات سنگین دارد. نفوذ آب، خراش ناشی از پایه صندلی و تابش اشعه فرابنفش منجر به کاهش طول عمر لمینیت می‌شود.

7- نصب

پروسه نصب پارکت چوبی برای افراد غیرحرفه‌ای سخت و مستلزم تهیه ابزارهای خاصی است. اما نصب لمینیت به مراتب راحت‌تر بوده و حتی با کمی مهارت می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید.

8- قیمت

قیمت پارکت لمینت معمولاً 30 تا 70 درصد کمتر از قیمت چوب است. لمینیت با پوشش افرا، بلوط سفید و بلوط قرمز ارزان‌تر و با پوشش هیکوری گران‌تر هستند. پارکت‌های چوبی قیمت بالاتری دارند که ارزان‌ترین آن‌ها شاید بامبو باشد.

9- راحتی و سروصدا

کفپوش چوبی زیر پا کمی سفت است و راه رفتن حیوانات خانگی روی چوب سروصدا ایجاد می‌کند. اما لمینیت با توجه به اینکه روی یک لایه فوم نصب می‌شود؛ نرم‌تر است. سطح پلاستیکی لمینیت نیز سروصدا را کمتر می‌کند.

پارکت‌های لمینیت و چوبی مزایا و معایب خاص خود را دارند که درک آن‌ها کمک می‌کند تا انتخاب مناسبی داشته باشید. با توجه به ظاهر، کارایی، دوام و مقاومت موردنیاز خود می‌توانید بهترین کفپوش ممکن را انتخاب کنید.

سبد خرید