راهنمای خرید کاغذ دیواری برای اتاق خواب

اتاق خواب یکی از خصوصی‌ترین قسمت‌های خانه محسوب می‌شود و محیطی است برای استراحت و آرامش و بنابراین باید دکوراسیون اتاق را به نحوی انتخاب کنیم که مایه راحتی ذهن باشد و بدن را برای خواب آماده کند.

رنگ

رنگ یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار است. هر رنگ اثری به خصوص بر ذهن ما دارد. در این باره روانشناسان تحقیقات متعددی انجام داده‌اند و ما تنها خلاصه‌ای از نتایج آن‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم.

براساس این مطالعات، رنگ‌های خنک تاثیر آرامش بخشی دارند و بنابراین گروه رنگ‌های سبز، آبی و بنفش انتخاب‌های مناسبی هستند. بنا به روحیه، سلیقه و یا شخصیت افراد، ممکن است این حس آرامش با انتخاب یک رنگ با غلطت یا اشباع کم حاصل شود و برای برخی دیگر با اشباع و غلظت بالا. به طور مثال شما ممکن است با رنگ غلیظ بنفش معادل بادمجانی چنین احساسی پیدا کنید ولی شخص دیگر با رنگ آمیتیس یا ارکیده‌ای حس بهتری داشته باشد. هر سه رنگ یاد شده در گروه رنگ بنفش قرار می‌گیرند ولی با توجه به شخصیت فرد، طیف‌های مختلف آن مورد نظر خواهد بود.

اما اگر با رنگ‌های گرم میانه بهتری دارید می‌توانید از گروه نارنجی و زرد به سراغ رنگ‌های نارنجی کم رنگ، عسلی، خردلی، کره‌ای و موزی رفته یا در گروه قرمز و قهوه ای، از رنگ‌های قرمز کم رنگ یا پررنگ، توت فرنگی، کاراملی، نسکافه ای و یا بادام زمینی استفاده کنید.

برخی هم با رنگ‌های نقره ای، طوسی، فیلی، خاکستری یا حتی رنگ‌های نزدیک به سیاه مانند ذغالی ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند.

طرح

کاغذ دیواری را می توان به سه دسته کلی ساده (بدون طرح)، خلوت و شلوغ دسته بندی کرد. کاغذ دیواری هایی که طراحی شلوغی دارند اغلب در سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک هستند و معمولا برای اتاق خواب پیشنهاد نمی‌شوند چراکه باعث مشغولی ذهن شده و فضای آرامی را به ارمغان نمی‌آورند. کاغذ دیواری های مدرن با طرح های خلوت و ساده انتخاب مناسب تری هستند چرا که با جزئیات بالا ذهن شما را درگیر نکرده و مزاحم استراحت کردن شما نمی شوند. البته در این سبک شاهد طرح‌های شلوغ هم هستیم که آن‌ها را پیشنهاد نمی‌کنیم.

کاغذدیواری‌‌های ساده بدون طرح هم می توانند انتخاب جالبی باشند چرا که گاهی شاهد بافت‌های خاصی در این کاغذ دیواری‌ها هستیم که وقتی چشم‌مان به آن‌ها می افتد حس خوبی را القا می‌کند.

سن و جنسیت

بله؛ سن و جنسیت اشخاص یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کرد. نمی‌توان رنگ‌ها را به تفکیک جنسیت دسته بندی کرد چرا که سلیقه هر شخص متفاوت است ولی به طور کلی با توجه به تعدد انتخاب‌ها می‌توان گفت که خانم ها معمولا از رنگ‌هایی مانند کرم و یاسی استقبال بیشتری کرده و آقایان رنگ‌های تیره یا گرم‌تر را می‌پسندند.

اما سن یکی از فاکتورهایی است که می‌توان با قاطعیت بیشتری درباره آن صحبت کرد. معمولا رنگ‌های انرژی بخش و پر رنگ باب میل و سلیقه کودکان است چرا که اتاق خواب و اتاق بازی آن‌ها در آپارتمان‌ها یکی است و باعث تجربه لحظات بهتری می‌شود. در سنین نوجوانی معمولا طرح‌های شلوغ و پر جزئیات و مدرن بیشتر مورد توجه آن‌ها قرار می‌گیرد. و در بزرگسالی و میان سالی هم رنگ های آرامش بخش و ملایم مورد پسند واقع می‌شود.

جنس و متریال

یکی از مهمترین عوامل موثر در قیمت، متریال به کار رفته در کاغذ دیواری است. کاغذدیواری اتاق کودک باید فاقد هرگونه مواد شیمیایی باشد تا سلامت کودکان را به خطر نیاندازد؛ پس به استانداردهای رعایت شده در آن کاغذ دیواری توجه کافی داشته باشید. جنس PVC عمومی ترین جنس کاغذ دیواری است و رنج قیمتی متنوعی دارد. اگر به بافت طبیعی اهمیت زیادی می‌دهید کاغذ دیواری‌های الیافی که از بافت مرده گیاهان تهیه می‌شود گزینه مناسبی به حساب می‌آیند که بیش از سایر انواع دوست‌دار محیط زیست می‌باشد. اگر مایل هستید فضای اتاق خوابتان کمی ساکت‌تر از حد معمول باشد، پارچه دیواری چون خاصیت آکوستیک دارد و جاذب صدا بوده، انتخاب مناسب تری است.

سخن آخر

در نهایت این شما هستید که انتخاب می‌کنید، نه دیگران. شاید با رنگ قرمز یا قهوه ای سوخته میانه بهتری داشته باشید تا آبی یا سبز کم رنگ. چه بسا منظره‌ باغ و جنگل، دریا یا کوهستان رو به روی تخت خواب آرامش بیشتری فراهم آورد و یا ممکن است دیدن یک دیوار آجری قدیمی حس نوستالژی را در شما زنده کند.

در این باره می توانید با دوستان خود مشورت کرده یا شخصا برای این موضوع آستین بالا بزنید ولی ما توصیه می کنیم از یک طراح دکوراسیون با تجربه کمک بگیرید چرا که با تمامی موارد بالا که برایتان گفتیم آشنا بوده و بهترین گزینه را با معماری اتاق خوابتان برای شما به ارمغان می آورد.