پارکت لمینیت بهتر است یا سنگ و سرامیک؟

لمینیت و سرامیک جایگزینی شایسته و بادوام برای پارکت چوبی هستند که به مراقبت چندان زیادی هم نیاز ندارند. اما علی‌الرغم شباهت‌های موجود، تفاوت‌های کلیدی نیز دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند.

لمینیت ارزان‌تر و راحت‌تر است اما مقاومت کمتری در برابر رطوبت و خراش دارد. در مقابل، سنگ و سرامیک سخت‌تر و گران‌تر اما مقاوم‌تر و ماندگارتر هستند. در ادامه این دو کفپوش محبوب را از نظر قیمت، ظاهر، مقاومت در برابر رطوبت، سازگاری با محیط‌زیست، نحوه نصب و نگهداری و… مقایسه می‌کنیم.

پارکت لمینیت

پارکت لمینیت، کفپوشی مصنوعی است که از چهار لایه مختلف رویی، تزئینی، مرکزی و پشتی تشکیل می‌شود.  لایه رویی از جنس رزین است و از کفپوش در برابر خراش و لکه محافظت می‌کند. لایه تزئینی حاوی عکسی با وضوح بالاست که شبیه به چوب یا سنگ دیده می‌شود. لایه مرکزی، لایه‌ای متراکم از جنس خرده چوب است که مهمترین نقش در پایداری و مقاومت در برابر رطوبت را ایفا می‌کند. لایه پشتی نیز در عین حفظ تعادل از کف ساختمان در برابر رطوبت محافظت می‌کند. لمینیت به صورت تخته و سرامیک تولید و عرضه می‌شود که ظاهر لمینیت‌های تخته‌ای شبیه به چوب و سرامیک شبیه به سنگ است.

سرامیک

سرامیک‌ هم به صورت یک کفپوش مصنوعی و هم طبیعی تولید می‌شود. جنس سرامیک مصنوعی چینی است و سرامیک‎‌های طبیعی از سنگ‌های مرمر، تراورتن، اونیکس، کوارتزیت، گرانیت، سنگ آهک و… تهیه می‌شوند.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر ظاهر

بدون شک ظاهر یکی از مهمترین فاکتورهای کفپوش است که می‌تواند نمایی خارق‌العاده خلق کند یا برعکس تمام زحمات شما را بر باد دهد! سطح لمینیت یکنواخت‌تر از سنگ است و نمایی زیبا شبیه به چوب یا سنگ را به نمایش می‌گذارد. اما با توجه به تکرار یک الگو ممکن است که مصنوعی بودن آن به چشم بیاید. این موضوع در مورد برندهای بی‌کیفیت شایع‌تر است زیرا استفاده از مواد ارزان، نمایی به شدت براق و مصنوعی به کفپوش می‌دهد. اما به هر حال با توجه به تنوع بالای طرح و رنگ لمینیت، دست شما برای انتخاب بازتر است.

علاوه بر این چون این محصول بدون دوغاب نصب می‌شود، لازم نیست نگران زرد شدن آن در طول زمان باشید. در مقابل، سنگ و سرامیک نمایی کاملاً طبیعی و غیریکنواخت دارند. در مورد سنگ محدود به سنگ‌های طبیعی مورداستفاده در این صنعت هستید اما سرامیک‌ از نظر تنوع بی‌نظیر است. ضمناً زرد شدن سنگ و رشد کپک در محل دوغاب از معایب این کفپوش بشمار می‌شوند.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر قیمت

لمینیت به صورت انبوه و با استفاده از مواد نسبتاً ارزان تولید می‌شود و به همین دلیل معمولاً ارزان‌تر از سنگ و سرامیک به فروش می‌رسد. اگر عاشق نمای سنگ‌های با کیفیت بالا هستید باید بیشتر هزینه کنید. اما با توجه به دوام مادام‌العمر سنگ، این هزینه در آینده به جیب شما برمی‌گردد.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر نحوه نصب

برای نصب هر دو کفپوش به نحوه احسن و در کمترین زمان ممکن بهتر است که کار را به کاردان بسپارید! اما اگر اصرار دارید که با این پروسه دست و پنجه نرم کنید باید با مزایا و معایب این امر آشنا شوید.

سرامیک‌ راحت‌تر از سنگ نصب می‌شود؛ برش سنگ واقعاً سخت و خسته‌کننده است. تهیه دوغاب و ملات و ایجاد فاصله استاندارد بین کاشی‌ها نیز به مهارت نیاز دارد. بنابراین اگر اشتباه کنید، جبران آن کمی سخت است. در هر حال این کفپوش روی هر سطحی قابل نصب می‌باشد.

لمینیت به راحتی، بدون نیاز به دوغاب و با استفاده از سیستم زبان و شیار نصب می‌شود. البته برای کنترل نویز باید سطح زیری را عایق‌بندی کنید. لازم است یاداوری کنیم پارکت زنیت به سادگی و با کنار هم قرار دادن آن‌ها طبق ساختار کلیک تنها در چند ساعت انجام می‌شود و هیچگونه کثیفی، بوی نامطبوع و آزردگی خاطری برای شما نخوهد داشت.

(البته گاهی برخی لمینیت‌های بی‌کیفیت، بوی شیمیایی لمینیت خاصی دارند که ممکن هست تا یک هفته شما را آزاد دهد. همچنین اگر کفپوش حاوی ترکیبات آلی فرار باشد، سلامت شما را به خطر می‌اندازد. لذا حتما در انتخاب پارکت لمینیت به کیفیت و ترکیبات ساخت آن توجه کنید.)

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر دوام

سرامیک سخت و بادوام است و به سختی شکسته می‌شود و در صورت بروز این اتفاق، قطعه شکسته‌شده را می‌توانید به راحتی تعویض کنید. به طور کلی سنگ و سرامیک در معرض ترافیک بالا به راحتی خط‌وخش نمی‌بینید. اما بسته به نوع سنگ برای افزایش مقاومت در برابر رطوبت و لکه و بهبود دوام ممکن است نیاز به آب‌بندی داشته باشید.

لمینیت در برابر خراش مقاومت بالایی دارد و هر قطعه آن را می‌توان به صورت جداگانه تعویض کرد. اما اگر لایه سایش از بین برود، قابل تعمیر نیست و باید کفپوش را تعویض کنید. ضمناً این محصول برخلاف سنگ در صورت نیاز قابل آب‌بندی و لاک زدن مجدد نیست.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر نحوه تعمیر و نگهداری

در ادامه بحث تفاوت‌های لمینیت با سرامیک باید بگوییم که سرامیک به راحتی تمیز می‌شود و اگر به درستی آب‌بندی شده باشد رطوبت را جذب نمی‌کند. این کفپوش به راحتی خراش برنمی‌دارد، در صورت نیاز هر قطعه را می‌توان جداگانه تعمیر کرد و برای بهبود مقاومت در برابر رطوبت قابل درزگیری مجدد است. اما بعضی از سنگ‌ها نیاز به شست‌وشو و سفیدکاری مرتب دارند. اما لمینیت را به راحتی و با استفاده از جاروبرقی می‌توانید تمیز کنید و هر قطعه آن به صورت مجزا قابل تعمیر است. اما این محصول قابل درزگیری مجدد نیست و با گذشت زمان ممکن است منقبض شود. این امر منجر به ایجاد ترک در اطراف کفپوش می‌شود.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر مقاومت در برابر رطوبت

مقاومت در برابر رطوبت برای کفپوش حمام و آشپزخانه اهمیت بالایی دارد. به طور کلی، سنگ و سرامیک اگر درست آب‌بندی شده باشند، در برابر رطوبت کاملاً مقاوم هستند. لمینیت نیز در برابر رطوبت تا حدی مقاوم است اما برای احتیاط بهتر هست آب ریخته‌شده روی این کفپوش را بلافاصله پاک کنید تا آب به لایه میانی که از جنس چوب است نفوذ نکند.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر مقاومت در برابر دما

سرامیک در برابر حرارت مقاوم است و در معرض گرما به راحتی دچار ترک‌خوردگی یا تغییر رنگ نمی‌شود. اما تغییر دما ممکن است باعث انقباض و انبساط یک لمینیت بی‌کیفیت و ایجاد تاول و حباب روی سطح آن شود.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر سازگاری با محیط‌زیست

خوشبختانه هر دو محصول با محیط‌زیست سازگار هستند. سرامیک با خاک رس و آب ساخته می‌شود و هیچ ضرری برای محیط‌زیست ندارد. لایه اصلی لمینیت هم حاوی خرده چوب است بنابراین برای ساخت آن نیاز به قطع مجدد درخت نیست.

مقایسه پارکت لمینیت با سنگ و سرامیک از نظر حساسیت‌زایی

اگر از حساسیت‌های فصلی رنج می‌برید، این دو کفپوش انتخابی مناسب برای خانه شماست. در ساخت هر دو از مواد بی‌خطر استفاده می‌شود؛ به استثنای لمینیت‌های حاوی مواد آلی فرار! سطح نسبتاً صاف کفپوش‌ها مانع از گیر افتادن گردوخاک، موی بدن حیوانات خانگی و سایر ذرات حساسیت‌زا می‌شود.

لمینیت و سنگ و سرامیک همگی خالق نمایی زیبا و سطحی باکفیت هستند که البته معایبی نیز دارند. برترین برندهای پارکت لمینیت در تلاش‌اند که مزایای این محصول را به حداکثر و معایب آن را به حداقل برسانند. در این راستا، ژیوار توانسته محصولی لوکس، باکیفیت و ماندگار را تحت عنوان پارکت لمینیت زنیت روانه بازار کند؛ محصولی که شما را از خرید نمونه‌های مشابه اما گران‌قیمت خارجی بی‌نیاز می‌کند.

سبد خرید