راهنمای نصب کاغذ دیواری

برای نصب کاغذ دیواری توسط خودتان باید برنامه مشخصی داشته باشید تا نمایی زیبا و تمیز خلق کنید. گفتنیست اگرچه فرآیند سخت و طاقت‌فرسایی پیش رو ندارید اما باید مراحل نصب را با دقت و ظرافت پیش ببرید و معمولا با کمی تمرین و مهارت موفق به ساخت فضایی زیبا و چشم‌نواز خواهید شد.

چنانچه قصد دارید خودتان نصب کاغذ دیواری را انجام دهید امیدواریم این مقاله کاربردی بتواند پاسخگوی نیاز شما مخاطب عزیز باشد. در ادامه به شرح نکاتی خواهیم پرداخت که با آگاهی بدان، در صورت علاقه‌مندی مراحل نصب کاغذ دیواری را خودتان به راحتی انجام دهید.

نکات مطرح شده شامل مهم‌ترین نکات در مراحل قبل از نصب کاغذ دیواری، در طی مراحل نصب و پس از نصب برای رفع عیوب احتمالی می‌باشد.

ابزارهای لازم برای نصب کاغذ دیواری

طراحی و بازسازی دیوارها با کاغذدیواری محبوبیت بیشتری نسبت به رنگ‌آمیزی داشته باشد. در این مطلب، نحوه نصب کاغذ دیواری گام به گام توضیح داده می‌شود.

برای نصب کاغذ دیواری کافیست وسایل مورد نیاز را تهیه کنید و با کمی خلاقیت و قدری حوصله طبق مراحل گفته شده در ادامه پیش بروید. ابزار لازم برای نصب کاغذ دیواری عبارتند از:

 • ⦁ برس مخصوص نصب کاغذدیواری
 • ⦁ متر نواری
 • ⦁ قیچی
 • ⦁ قلم مو زاویه‌دار
 • ⦁ ماله یا کاردک پلاستیکی
 • ⦁ اسفنج
 • ⦁ چسب کاغذ دیواری و چسب چوب
 • ⦁ فرچه یا غلتک نقاشی
 • ⦁ سینی رنگ غلتک
 • ⦁ متر نواری
 • ⦁ خط کش
 • ⦁ نردبان
 • ⦁ تراز
 • ⦁ مداد

مراحل نصب کاغذ دیواری

1- زیرسازی کنید.

برای آغاز نصب، اولین کار این است بررسی دیوارهاست. جهت اطمینان از اینکه کاغذ دیواری به خوبی به دیوار بچسبد، ابتدا دیوارها را بشویید تا چربی و دوده‌ی آن پاک شود یا به دقت سمباده بزنید.پوشش قبلی را در صورتی که از جنس وینیل است یا اگر پوشش جدید از وینیل است، از دیوار بکنید.

اگر پوشش جدید از جنس کاغذ است، می‌توانید کاغذ دیواری غیر وینیل قبلی را نکنید، مشروط بر اینکه کاغذ قبلی همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه‌های دو کاغذ همچنان چسبندگی خود را حفظ کند و لبه‌های دو کاغذ روی هم قرار نگیرند.

پیش از چسباندن، سطحی را که باید پوشانده شود با چسب مخصوص زیرسازی کنید.

برای آماده سازی دیوار، اگر رنگ دیوار روغنی یا نیمه براق است، سطح دیوار را با سمباده، زبر و خش‌دار کنید، با اضافه‌کردن ملح به چسب محلول در آب که در واقع هم برای بالا بردن غلظت آن و هم در حکم بتونه است، می‌توانید سطح مورد نظر را زیرسازی کنید.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار مرطوب و سرد هم وقت و هم پول شما را هدر می‌دهد. اگر سطح موردنظر مرطوب است؛ حتماً نم آن را از بین ببرید. همچنین عامل ایجاد نم را پیدا و رفع کنید.

در غیر این صورت دوباره نم می‌دهد و کاغذدیواری را خراب می‌کند. پس گچ بخش‌هایی از دیوار که مرطوب و متورم است را با استفاده از کاردک تا عمق چند سانتی‌متری بکنید و عامل رطوبت را حل کنید.

سپس ترک و شکاف‌های روی دیوار را با استفاده از بتونه پر و سطح بتونه را صاف نمایید. شکاف و ترک‌ها معمولاً اطراف کلید و پریزها و گوشه دیوار دیده می‌شوند که در صورت پر نشدن باعث می‌شوند سطح کاغذدیواری چروک شود.

علاوه بر پر کردن درزها، پوشاندن دیوار با پرایمر نیز به ایجاد نمایی صاف و تمیز کمک شایانی می‌کند. ضمناً جدا کردن کلید و پریزها نیز منجر به تسهیل روند نصب کاغذدیواری می‌شود.

نصب کاغذ دیواری روی دیوار رنگ خورده

پیش از نصب کاغذ روی دیواری که به تازگی رنگ خورده یا گچ کاری شده است، یک هفته صبر کنید، باید یک دور دیوار را بتونه، زیرسازی کنید. دیوار چوبی رنگ شده را باید قبلا با رنگ ستری روغنی پوشانده و ۲۴ ساعت صبر کرده تا خشک شود. ناصافی یا سوراخ‌های روی دیوارها را درست همان‌گونه که در رنگ کاری معمول است بتونه کنید، رویه‌ی تزئینات چوبی و گچ‌بری‌ها را رنگ بزنید و بگذارید تا خشک شود. هنگام خرید کاغذ دیواری حتما به شماره‌ی رنگ آن توجه کنید، وگرنه کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های متفاوت خواهید داشت.

2- ابعاد دیوار و کاغذ دیواری را اندازه بگیرید.

ابتدا باید تخمین بزنید که چند طاقه کاغذ دیواری برای پوشش دیوار نیاز دارید. اگر جنس کاغذ دیواری شما از اندازه‌های استاندارد است، ابعاد اتاق را اندازه بگیرید و با توجه به جدول ارائه شده تعداد طاقه مورد نیاز برای پوشاندن دیوارها و سقف را بدست آورید. اگر از کاغذ دیواری پارچه­‌ای پشت کاغذی استفاده ­می‌کنید که عرض غیراستاندارد دارند، هر دیوار را اندازه بگیرید و از فروشنده بخواهید تعداد مورد نیاز شما را بدهد چرا که معمولا این اقلام گران هستند.

به صورت کلی کاغذ دیواری‌ها، عرض و طول­‌های متفاوتی دارند اما معمولا به صورت طاقه‌ای در یک اندازه موجود هستند تا بتوان یک محدوده خاص را پوشاند و آن را برید و کوتاه کرد. برای برش کاغذ دیواری، عرض آن را اندازه بگیرید و تقریباً 5 سانتی‌متر از این مقدار کم کنید زیرا هنگام نصب باید 5 سانتی‌متر از کاغذ دیواری روی دیوار کناری قرار بگیرد. سپس با استفاده از متر این فاصله را از گوشه دیوار مشخص کنید. از روی این علامت، با استفاده از تراز و مداد، یک خط مستقیم از بالا تا پایین دیوار بکشید.

3- چسب کاغذ دیواری را آماده کنید.

برای آماده‌سازی چسب کاغذ دیواری ابتدا دستورالعمل آن را بخوانید. طبق این دستورالعمل، نسبت معینی از چسب و آب را داخل سطل ریخته و با همزن مخلوط کنید. سپس چسب آماده شده را داخل سینی رنگ غلتک بریزید.

4- چسب کاغذ دیواری را روی دیوار به صورت یکنواخت پخش کنید.

ناحیه مشخص شده در مرحله اول را با چسب کاغذ دیواری بپوشانید. ابتدا چسب را با یک فرچه مناسب روی دیوار پخش کنید؛ سپس آن را با غلتک صاف و یکدست کنید.

5- اولین رول کاغذ دیواری را بچسبانید.

روی نردبان رفته و اولین رول کاغذدیواری را از بالا روی ناحیه مشخص شده بچسبانید. بعد از چسباندن لبه بالایی، کم کم پایین بیاید و با کشیدن دست سعی کنید رول کاغذ دیواری را تا پایین دیوار باز کرده و بچسبانید.

6- حباب‌ها و چروک‌های کاغذ دیواری را صاف کنید.

با استفاده از ماله یا کاردک پلاستیکی، حباب‌ها و چروک‌ها را صاف کنید و بعد کاغذدیواری را از پایین دیوار برش دهید. قسمت‌های روی کلید و پریز یا گوشه‌ها را از همان جا ببرید.

7- دومین رول را بچسبانید.

چسب کاغذ دیواری را طبق مرحله 3 روی دیوار پخش کنید؛ با این تفاوت که این بار عرض را بیشتر بگیرید. سپس روی نردبان رفته و طبق توضیحات پیشین دیوارپوش را بچسبانید.

ادامه کار به همین نحو برای هر رول کاغذ دیواری تکرار می‌شود تا وقتی که کل دیوار را بپوشانید.

فقط اگر قصد دارید که راه‌پله را نیز کاغذ دیواری کنید؛ با توجه به اینکه اغلب راه‌پله‌ها زوایای نامناسبی دارند که مانع از اندازه‌گیری دقیق می‌شود؛ بهتر است از کاغذدیواری‌هایی با نوارهای نازک و یکنواخت یا طرح‌های گلدار یا هندسی ساده‌تر استفاده کنید زیرا راحت‌تر تراز می‌شوند.

به محض اینکه نوارهای کاغذ دیواری را روی دیوار راه‌پله می‌چسبانید؛ پایین هر نوار را در جایی که با قرنیز مورب راه‌پله همپوشانی دارد؛ چسبانده و برش دهید. اگر شیب قرنیز تغییر می‌کند؛ کاغذ دیواری را با یک کاتر تیز و در راستای شیب ببرید و با یک کاردک پلاستیکی محکم فشار دهید.

جمع بندی

کاغذ دیواری، دیوارپوشی کاربردی و متناسب با فضاهای مختلف مسکونی، اداری و تجاری است. این دیوارپوش زیبا که نسبت به رنگ محبوبیت بیشتری پیدا کرده در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود؛ به گونه‌ای که با سلایق و کاربردهای مختلف سازگار باشد. فرآیند نصب کاغذدیواری نیز آسان و ساده است و فقط به قدری خلاقیت و تمرین نیاز دارد.

اگر مایلید نصب کاغذ دیواری را خودتان انجام دهید؛ مواد لازم مانند چسب کاغذ دیواری، کاردک پلاستیکی، نردبان، غلتک نقاشی، فرچه رنگ و… را تهیه کنید و مطابق با مراحل گفته شده پیش بروید.

در صورتی که تجربه چندانی در این حوزه ندارید؛ می‌توانید انجام آن را به افراد متخصص بسپارید تا در کم‌ترین زمان ممکن و با حداقل ریخت‌وپاش و تلفات، نمایی زیبا و چشم‌نواز خلق کنند. 

شرکت ژیوار با ارائه انواع مختلف کاغذ دیواری در طرح‌ها و مدل‌های متنوع از برندهای برتر اروپایی آماده انجام سفارشات شما می‌باشد تا با خیالی آسوده و با فراغت بال انتخابی رضایت بخش برای منزل و یا محل کارخود داشته باشید.

از آنجایی که نصب کاغذ دیواری ظرافت‌های بسیاری داشته و تاثیر زیادی در طراحی نمای داخلی ساختمان و دکوراسیون منزل جایگاه و محبوبیت ویژه‌ای می‌گذارد در صورت تمایل می‌توانید پس از خرید کاغذ دیواری‌های ژیوار، فرآیند نصب را نیز به عهده ما گذارید.

از مزایای بهره‌گیری از خدمات نصب مجموعه ژیوار می‌توان به معرفی چندین نصاب کاغذ دیواری ماهر و با ‌تجربه و دسترسی کامل به آن‌ها، اجرای دقیق و بدون عیب و نقص در نصب کاغذ دیواری‌، پیگیری و نظارت ما از روند اجرای کار نصب کاغذ دیواری اشاره کرد؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سبد خرید