سنگ، به خصوص انواع گرانیت و در ابعاد بزرگ، کفپوش لوکس و با کیفیتی به نظر می‌رسد.

سرامیک از نظر تنوع و در دسترس بودن و همچنین سهولت نگهداری کفپوش ایده‌آلی است ولی هیچ کفپوشی مانند چوب حس خانه و نزدیکی به طبیعت را به شما نمی‌دهد.

درعین حال با توجه به نگرانی‌های روز افزون محیط زیستی بهترین پیشنهاد می‌تواند لمینیت باشد که ضمن القا حس گرمی چوب باعث قطع درختان و آسیب به جنگل‌ها هم نمی‌شود.

پارکت چیست؟

پارکت نوعی کفپوش چوبی است که از قطعات کوچک یا بزرگ انواع نسبتا مقاوم چوب از قبیل بلوط، راش، کاج، زبان گنجشگ، بامبو و افرا تهیه می‌شود. در واقع تفاوت پارکت‌ها با هم فقط در نوع چوب آن‌ها است که در طرح و رنگ با یکدیگر اختلاف دارند.

هنگام نصب، قطعات پارکت را به طرح دلخواه به وسیله چسب روی کف بتنی یا موزاییک قرار داده و در نهایت پس از خشک و محکم شدن روی آن را ساب و لاک می‌زنند.

قابل ذکر است که پارکت به دلیل قیمت بالا، سختی نگهداری و مشکلاتی از قبیل آسیب پذیری در برابر رطوبت و آب استفاده کمتري نسبت به لمينيت دارد.

لمینیت چیست؟

لمینیت نوعی کفپوش صنعتی است که شامل لایه‌های فیبر مقاوم در هسته و کف می‌باشد.

طرح اسکن شده چوب با رنگ‌های مختلف بر روی آن جلوه زیبایی ایجاد می‌کند و در نهایت روکش شفافی آن را به نسبت قابل قبولی در برابر سايش، حرارت، آب و رطوبت حفظ می‌کند.

لمینیت‌ها عمدتا با مغزي MDF(Medium density fiberboard) يا HDF(High density fiberboard) تولید می‌شوند.

MDF به دلیل چگالی متوسط پایداری و دوام کمتری دارد در حالی که HDF به نسبت مقاوم‌تر بوده و در مقابل فشارهايی از قبيل قرار دادن اشيا سنگين مثل مبلمان يا يخچال آسيب نمی‌بیند.

زنیت لمینیت‌های خود را در ابعاد خاصی تولید می‌کند که با سایر محصولات موجود در بازار متفاوت است.

ابعاد متداول بازار شامل صفحاتی به ضخامت ۶، ۷، ۸ میلی‌متر و به عرض ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر و طول ۷۰ یا ۹۰ تا ۱۶۵ سانتی‌متر می‌باشد ولی همه لمینیت‌های زنیت در ضخامت ۱۲میلی‌متر  و طول ۲۴۰ سانتی‌متر عرضه مي شوند و بسته به کالکشن، عرض لمينيت بين ۳۰ و ۴۰ سانتی‌متر متغير است.

لازم به توضیح است که به دلیل ابعاد بزرگتر، MDF گزینه مناسبی نبوده و محصولات زنیت همه از نوع HDF تولید می‌شوند.

لمینیت برای نصب نیازی به چسب نداشته و با طراحی شیارهایی به نام کلیک به صورت نر و ماده در یکدیگر چفت می‌شوند و سرعت نصب بالایی دارد در عین حال که جمع کردن آن نیز ساده و آسان است.

لمینیت بر روی هر نوع سطح هموار از قبیل موزاییک، سرامیک یا سنگ قابل نصب است.

در هنگام نصب، ابتدا با ورقه‌ای به نام فوم سایلنت کف زمین را پوشش داده و سپس لمینیت ها را روی آن نصب می‌کنند. این فوم باعث می‌شود هنگام راه رفتن، لمینیت به اصطلاح جیرجیر نکند.

به دلیل انبساط و انقباض در فصل گرما و سرما، یک فاصله ۰٫۵ یا ۱ سانتی‌متری بین لمینیت و دیوار در نظر می‌گیرند و از قرنیز به عنوان عنصری تزئینی که فاصله بين لمينيت با ديوار را بپوشاند، استفاده می‌کنند.

لمينيت‌های زنيت دارای پوششی ضخيم از جنس سلفون در قسمت پشت بوده که آن را تا حد زیادی نسبت به رطوبت از کف مقاوم کرده به طوری که حتی قابليت نصب در مکان‌های با سيستم‌های گرمايش از کف را نیز دارا می باشد و آسيبي به لمينيت و بافت مغزي آن وارد نمي‌شود.

تفاوت های پارکت و لمینیت

بسیار پیش می‌آید که پارکت را با لمینیت یکی می‌دانند در حالی که این دو تفاوت‌های بسیاری با هم دارند.

تفاوت در جنس

اولین و مهمترین نکته این که پارکت، از چوب طبیعی و مرغوب درختان تهیه می‌شود که این یعنی پارکت چندان دوستدار محیط زیست نیست در حالی که برای تولید مغزی لمینیت از خمیر حاصل از چوب‌های بازیافتی استفاده می‌شود. این موضوع باعث می شود با آسیب کمتر به درختان قادر به تولید لمینیت بوده و همچنین تنوع سایز بیشتری را به نسبت پارکت داشته باشیم.

تفاوت در نحوه نصب

برای نصب پارکت باید آن را با چسب مخصوص بر روی سطح زمین محکم کرده سپس روی آن را ساب زده و در نهایت لاک به جهت براق و ضد آب شدن به کار می‌رود. تازه بعد از همه این مراحل ۲۴ ساعت فرصت لازم است تا فرآيند نصب تثبيت و قابل استفاده شود اما نصب لمینیت همان طور که اشاره شد بسیار ساده است و بلافاصله پس از نصب قابل استفاده و بهره برداري است.

مقاومت در برابر رطوبت

پارکت در برابر آب مقاوم نبوده و بسيار حساس است و لمينيت هايي که استاندارد پاييني دارند از اين موضوع مستثني نيستند ولی در مقابل لمينيت هايي که استاندارد و تکنولوژي بالايي دارند تا حد زيادی نسبت به آب و رطوبت مقاوم بوده و از این بابت بر پارکت برتری زيادي دارند.

مقاومت فيزيکي

پارکت نسبت به لمينيت ظریف تر است و در اثر فشار و برخورد و کشيده شدن اجسام نوک‌تيز بیشتر صدمه مي‌بیند ولي لمينيت هايي که استانداردAC4  و یا AC5 دارند مقاومت بالايي در اين مورد داشته و دوام بالايي را براي مصرف کننده به همراه می‌آورند.

‌تفاوت در استفاده مجدد

استفاده مجدد از پارکت به دليل استفاده از چسب در هنگام نصب دشوار است اما لمينيت را به راحتي مي‌توان به دفعات متعدد نصب و يا جمع کرد.