طول عمر پارکت لمینیت چقدر است؟

متوسط طول عمر پارکت لمینیت 15 تا 25 سال است. این عدد بسته به کیفیت کفپوش، میزان نگهداری، نحوه نصب و میزان تردد تا 30 و 10 سال بیشتر نیز افزایش یا کاهش می‌یابد.

کفپوش چند لایه لمینیت با تصویری از چوب و یک لایه محافظ پوشیده می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده لمینیت نسبت به سایر کفپوش‌های رایج ارزان‌تر و نصب آن‌ها راحت‌تر است. با توجه به ساختار لمینیت، این محصول نسبت به پارکت چوبی بادوام‌تر است و مقاومت بیشتری در برابر ضربه و خراش دارد. علاوه‌براین، لمینیت نسبت به چوب راحت‌تر تمیز می‌شود. طول عمر پارکت لمینیت به عوامل مختلفی بستگی دارد یعنی با کمی دقت و مراقبت می‌توانید نمای کفپوش خانه خود را تا سال‌ها مانند روز اول حفظ کنید. در ادامه، عوامل موثر بر طول عمر پارکت لمینیت را بررسی می‌کنیم.

پارکت لمینیت چقدر عمر می‌کند؟

یکی از سوالات متداول در مورد کفپوش لمینیت این است که چقدر عمر می‌کند؟ به طور معمول، کفپوش‌ها بیش از طول عمر تضمین‌شده توسط تولیدکننده عمر می‌کنند. اما اگر منظور شما از طول عمر، حفظ نمای روز اول است باید بگوییم که طول عمر پارکت لمینیت حدود 15 سال است. اما این محصول تا 25 سال نیز می‌تواند خالق نمایی زیبا در خانه شما باشد. البته عواملی نیز وجود دارد که می‌تواند طول عمر کفپوش شما را کاهش دهد. در بخش بعدی، عوامل موثر بر طول عمر کفپوش لمینیت را معرفی می‌کنیم.

عوامل موثر بر طول عمر پارکت لمینیت

کیفیت کفپوش

مهم‌ترین عامل موثر بر طول عمر پارکت لمینیت، کیفیت آن است. لمینیت‌ها با کیفیت‌ها و البته قیمت‌های متنوعی تولید و روانه بازار می‌شوند و به قول معروف هرچقدر پول بدهی آش می‌خوری! لمینت‌های بی‌کیفیت اما ارزان بیشتر از 10 سال عمر نمی‌کنند. اما محصولات باکیفیت‌تر و لوکس‌تر مانند پارکت لمینیت زنیت تا 30 سال نیز مانند روز اول باقی می‌مانند.

بنابراین اگرچه در روز اول بابت خرید کفپوش از برندهای مطرح باید پول بیشتری بپردازید اما این پول با توجه به کیفیت و ماندگاری محصول در درازمدت به شما برگردانده می‌شود.

نحوه نصب و راه‌اندازی

اگرچه پروسه نصب کفپوش لمینیت نسبت به سایر کفپوش‌ها راحت‌تر است اما بدین معنا نیست که به مهارت و دانش کافی نیاز ندارد. کیفیت نصب نیز درست به اندازه کیفیت خود محصول مهم است. سطحی که قرار هست کفپوش روی آن نصب شود باید کاملاً تمیز و صاف باشد. اتصالات و درزهای نهایی نیز باید محکم و بدون شکاف باشند. پس اگر فاقد مهارت و تجربه کافی در زمینه نصب کفپوش هستید، اکیداً توصیه می‌کنیم کار را به کاردان بسپارید!

نصب غیراصولی، کیفیت یک محصول لوکس را زیر سوال خواهد برد. بهترین گزینه برای نصب پارکت لمینیت، کمک گرفتن از نمایندگی‌های و شرکت‌های معتبر است. در این راستا، نمایندگی‌های ژیوار آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان هستند.

مراقبت و نگهداری

میزان مراقبت و نگهداری نیز تاثیر بسزایی روی طول عمر پارکت لمینیت دارد. اگرچه نگهداری لمینیت کار چندان سختی نیست اما عدم پاکسازی لمینیت و استفاده از شوینده‌های شیمیایی خشن می‌تواند به ماندگاری آن لطمه بزند. در مورد پاک‌کننده‌ها اکیداً توصیه می‌شود که از شوینده‌های ساینده و مواد قوی کلردار یا آمونیه استفاده نکنید. همچنین از به کارگیری محلول آب و صابون نیز چشمپوشی کنید.

برای محافظت از کفپوش لمینیت در برابر رطوبت و خش، هر از گاهی سطح را جارو بزنید و در صورت ریخته شدن مایعات، سطح را بلافاصله خشک کنید. شرکت ژیوار با تولید پارکت لمینیت زنیت با کمترین میزان جذب آب، نگهداری و مراقبت از این محصول را برای شما راحت‌تر نیز کرده است. ضمناً از کشیدن اثاثیه و هر نوع بار سنگین روی سطح نیز خودداری کنید.

میزان تردد

اگرچه لمینیت بسیار قوی و مقاوم در برابر آسیب است اما در برابر ترافیک بیش از حد سریعتر از بین می‌رود. شاید در سال‌های اول متوجه این موضوع نشوید اما بعد از 10 سال با تغییر رنگ و ظاهر کفپوش مواجه خواهید شد. بنابراین برای فضاهای پررفت‌وآمد بهتر است از کفپوشی با درجه ساییدگی مناسب (AC) استفاده کنید. ژیوار با توجه به این نکته مهم، پارکت لمینیت زنیت را با بالاترین درجه ساییدگی (AC5) تولید می‌کند که انتخابی ایده‌آل برای فضاهای پررفت‌وآمد بشمار می‌رود.

چه زمانی کفپوش لمینیت را تعویض کنیم؟

بعد از بررسی عوامل موثر بر طول عمر پارکت لمینیت، این سوال پیش می‌آید پس چه زمانی پارکت را تعویض کنیم؟ با توجه به کیفیت محصول انتخابی شما، پروسه نصب، میزان نگهداری و تردد این زمان متفاوت است. عواملی مانند داشتن حیوان خانگی، مبلمان سنگین و... نیز روی دوام کفپوش اثر می‌گذارد. علائمی مانند کنده شدن لبه‌ها، ایجاد فاصله بین پارکت و کف، تاب برداشتن کفپوش و پوسته‌پوسته شدن سطح خبر از پایان شکوه و زیبایی کفپوش می‌دهند.

وقتی صحبت از طول عمر پارکت لمینیت می‌شود باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. اگرچه تولیدکنندگان، محصولات خود را با گارانتی 15 تا 25 ساله عرضه می‌کنند اما در صورت انتخاب یک محصول باکیفیت و با درجه ساییدگی بالا، نصب مناسب و نگهداری اصولی می‌توانید حتی تا 30 سال نیز نمایی شبیه به روز اول داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است طول عمر کفپوش شما به 10 سال نیز کاهش پیدا کند.

سبد خرید