روش و نحوه جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

کندن کاغذدیواری از دیوار کمی سخت و خسته‌کننده است اما نباید وحشتناک باشد. با فراهم کردن وسایل لازم و رعایت چند نکته ساده آن را سریع‌تر و آسان‌تر انجام دهید.

اگرچه کاغذدیواری‌های امروزی طول عمر بالایی دارند و به راحتی تمیز می‌شوند اما باز هم به نو شدن نیاز دارند؛ به خصوص که بعد از مدتی دوست دارید به فضای خانه خود تنوع بدهید. کندن کاغذدیواری‌های قدیمی و نصب دیوارپوش‌های جدید راهی خارق‌العاده برای تغییر دکوراسیون است. با این حال، جداسازی کاغذدیواری از دیوار کمی سخت است و ریخت‌وپاش نسبتاً زیادی نیز برجای می‌گذارد. اگر می‌خواهید این کار را سریع‌تر و بدون کثیف‌کاری انجام دهید، این مطلب را بخوانید.

مواد و ابزار لازم برای کندن کاغذدیواری

 • - پیچ‌گوشتی
 • - چند تکه دستمال و پارچه
 • - سنباده
 • - کاردک
 • - دستکش
 • - جاروبرقی
 • - اسفنج
 • - نوارچسب
 • - آب داغ
 • - ژل استریپر
 • - بتونه
 • - محلول تری سدیم فسفات
 • - بخارشوی
 • - سرکه

کندن کاغذ دیواری با آب

مرحله اول: قبل از هر اقدامی باید اتاق را آماده کنید. برای انجام این امر باید ساعت، تابلو و هر چیزی که روی دیوار نصب کرده‌اید را بردارید، پریزهای برق را با چسب و پلاستیک بپوشانید و برق را قطع کنید. در صورت امکان، مبلمان را به خارج از اتاق منتقل کنید. اگر نه، آن‌ها را وسط اتاق قرار داده و با پلاستیک بپوشانید.

مرحله دوم: در طول این پروژه همه چیز خیس و چسبناک می‌شود؛ بنابراین باید با دقت از کف و قرنیز محافظت کنید. با پهن کردن سفره پلاستیکی یا برزنت از کف محافظت نمایید. قرنیزها را نیز با نوار چسب پهن به خوبی بپوشانید.

مرحله سوم: در مرحله بعد باید لایه رویی کاغذدیواری را با استفاده از یک کاردک جدا کنید. برای انجام این امر بهتر است از گوشه‌ای نزدیک سقف یا زیر کلید پریز شروع کنید. لبه کاغذ دیواری را با کاردک جدا کنید؛ سپس آن را به آرامی با زاویه 45 درجه به عقب بکشید. هرچه طول کاغذدیواری بیشتر باشد، احتمال اینکه لایه رویی را یکباره جدا کنید کمتر است. در این شرایط باید این لایه را به صورت تکه‌تکه جدا نمایید.

مرحله چهارم: دستکش بپوشید و لایه پشتی و چسب کاغذدیواری را با آب داغ خیس کنید. از اسپری یا اسفنج برای خیس کردن دیوار استفاده نمایید. بعد از اسپری کردن آب، 15 دقیقه صبر کنید تا لایه پشتی و چسب نرم شود. برای نرم کردن چسب کاغذدیواری شاید لازم باشد این پروسه را چند بار تکرار کنید. مقداری از خمیر ایجادشده را می‌توانید با یک تکه اسفنج جدا کنید اما احتمالاً نیاز خواهید داشت که لایه باقیمانده را با کاردک فلزی انعطاف‌پذیر خراش دهید و با یک تکه پارچه نسبتاً زبر یا سمباده پاک کنید.

مرحله پنجم: در آخرین مرحله از پروسه کندن کاغذدیواری با آب شاید لازم باشد از ژل استریپر نیز استفاده کنید. در واقع بعد از جداسازی کاغذدیواری، دیوار همچنان چسبناک باقی می‌ماند. در این شرایط اگر دیوار را رنگ کنید بعد از مدتی پوسته‌پوسته می‌شود. برای جلوگیری از وقوع این موضوع بعد از پاک کردن خمیر کاغذدیواری باید چسب باقیمانده را با ژل استریپر کاملاً تمیز کنید. ژل استریپر را روی دیوار اسپری کرده و 15 تا 20 دقیقه منتظر بمانید، سپس ژل و خمیر را با یک کاردک مناسب تمیز کنید. بعد از تمیزشدن خمیر، دیوار را با آب بشویید.

مرحله ششم: بعد از کندن کاغذدیواری با آب یک روز صبر کنید تا دیوار خشک شود. بعد دیوار را برای رنگ‌آمیزی یا نصب کاغذدیواری جدید آماده کنید. برای انجام این کار باید حفرات ایجادشده را با بتونه پر و ناهمواری‌های موجود را با سنباده صاف کنید.

کندن کاغذ دیواری با سرکه

علاوه بر آب، محلول‌ حاوی سرکه و الکل یا پودر لباسشویی و آب گرم نیز به جداسازی کاغذدیواری کمک شایانی می‌کند. برای کندن کاغذدیواری با سرکه باید سرکه را روی دیوار اسپری و کمی صبر کنید تا سرکه به لایه پشتی و چسب کاغذدیواری برسد. سپس کاغذدیواری را با استفاده از کاردک از سطح جدا کنید.

کندن کاغذ دیواری با بخارشوی

روش دیگر برای پاک کردن چسب کاغذدیواری استفاده از بخارشوی است. در واقع بخار آب، چسب را حل می‌کند و باعث می‌شود تا کاغذدیواری به راحتی از دیوار کنده شود. البته در استفاده از بخارشوی باید خیلی دقت کنید تا مبادا بخار آب به سطح خشک دیوار آسیب بزند. بعد از کندن کاغذدیواری با بخارشوی باید صبر کنید تا دیوار کاملاً خشک شود، سپس سطح آن را با محلول آب و تری سدیم فسفات بشویید.

جداسازی کاغذدیواری کاری نسبتاً سخت و وقت‌گیر است و باید به صورت اصولی انجام شود تا در وهله اول کاغذ دیواری قدیمی و چسب آن کاملاً از بین برود و در نهایت سطحی تمیز و صاف برای نصب دیوارپوش جدید داشته باشید. امیدواریم نکات ارائه‌شده در این مطلب بتواند راهکاری موثر برای شما باشد تا با حذف کاغذ دیواری‌های قدیمی و نصب موارد نو از خانه خود لذت ببرید.

سبد خرید