برای پوشاندن دیوارهای خانه کاغذدیواری بهتر است یا رنگ؟

اگرچه کاغذ دیواری و رنگ هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند اما گزینه مناسب برای شما به نیاز شما بستگی دارد. بنابراین مقایسه این دو محصول به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر انتخاب کنید.

اگرچه در گذشته اغلب افراد رنگ را به کاغذ دیواری ترجیح می‌دادند اما امروزه با وجود کاغذ دیواری‌های متنوع و باکیفیت، این محصول به انتخاب اول خیلی‌ها تبدیل شده است. اما با این حال باز هم نمی‌توانیم به طور مطلق بگوییم که کاغذ دیواری بهتر از رنگ است. فقط در صورتی می‌توانید به این سوال درست پاسخ دهید که در درجه اول از نیاز خود و سپس از تفاوت بین کاغذ دیواری و رنگ آگاه باشید. در ادامه سعی داریم شما را با ویژگی‌های این دو محصول نسبت به هم آشنا کنیم.

مزایا و معایب کاغذ دیواری نسبت به رنگ

1- تنوع

بدون تردید یکی از آشکارترین مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ، تنوع بالای این محصول است. با استفاده از کاغذ دیواری می‌توانید نقوش ظریف کلاسیک تا مدرن را به خانه بیاورید. ارائه کاغذ دیواری‌های متنوع در قالب دیوارپوش‌های وینیلی، پارچه‌ای، بافت برجسته، سه بعدی، جیر و… به شما کمک می‌کند تا خالق همان نمایی باشید که به آن فکر می‌کنید. در حالیکه رنگ‌آمیزی ابتکار عمل چندانی به شما نمی‌دهد؛ البته ترکیب چند رنگ در کنار هم نیز می‌تواند نمایی زیبا ایجاد کند.

2- آماده‌سازی

آماده‌سازی دیوار برای رنگ‌آمیزی به مراتب آسان‌تر از نصب کاغذ دیواری است. برای رنگ‌آمیزی دیوار صافی که از قبل رنگ شده کافی است آن را با یک یا دو لایه از رنگ جدید بپوشانید. اما نصب کاغذ دیواری روی کاغذ دیواری قدیمی پروسه‌ای سخت و زمان‌بر است. برای انجام این امر ابتدا باید کاغذ دیواری قدیمی را کاملاً از روی دیوار کنده و سطح را تمیز کنید؛ همچنین تمام نواقص روی سطح را باید برطرف نمایید. البته با احتساب زمان لازم برای خشک شدن هر لایه رنگ شاید بتوانیم بگوییم که پروسه نصب هر دو محصول به یک اندازه زمان می‌برد. حتی اگر دیوار تمیز و بدون نقص باشد، پروسه نصب کاغذ دیواری به مراتب سریعتر است.

3- دوام

سومین تفاوت بین کاغذ دیواری و رنگ، طول عمر و ماندگاری این دو محصول است. اگر پروسه رنگ‌آمیزی به درستی انجام شده باشد تا 5 سال می‌توانید از نمای آن لذت ببرید. البته اگر رنگ در معرض تابش نور خورشید قرار داشته باشد خیلی زودتر پوسته‌پوسته می‌شود. از طرف دیگر، کاغذ دیواری زمانی طولانی‌تر در کنار شما خواهد ماند! یک کاغذ دیواری مناسب، کیفیت خود را تا 15 سال حفظ می‌کند.

4- قیمت

کاغذ دیواری نسبت به رنگ گران‌تر است اما با توجه به ماندگاری بیشتر در درازمدت مقرون‌بصرفه می‌باشد. ضمناً رنگ در معرض گرما به سرعت آسیب می‌بیند و هزینه‌ای دوچندان به شما تحمیل می‌کند. بنابراین بهتر است اطراف شومینه و هر جایی که احتمال افزایش دما وجود دارد، گزینه رنگ‌آمیزی را کلاً حذف کنید.

5- زیبایی

اگر به قوه خلاقیت خود تکیه کنید، بدون شک هم رنگ و هم کاغذ دیواری، خالق پس‌زمینه‌ای جذاب و ایده‌آل برای مبلمان شما خواهند بود.

6- سفارشی‌سازی

با وجود تنوع بالای رنگ، طرح و بافت کاغذ دیواری، این محصول امکان سفارشی‌سازی بیشتری به شما می‌دهد. البته با ترکیب چند رنگ جذاب کنار هم نیز می‌توانید فضایی دلخواه ایجاد کنید. ترکیب این دو محصول کنار هم، فرصتی بهتر برای سفارشی‌سازی است.

7- نظافت و نگهداری

نظافت و حفظ کاغذ دیواری ساده‌تر از رنگ است. کاغذ دیواری را با یک پارچه نرم مرطوب می‌توانید به راحتی تمیز کنید اما تمیز کردن رنگ کمی سخت و دشوار است و حتی شاید مجبور شوید که سالانه آن را تجدید کنید.

8- کاربرد

هریک از این محصولات محدودیت‌های خاص خود را دارد. به عنوان مثال، کاغذ دیواری انتخاب چندان مناسبی برای فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی نیست اما برای اتاق کودک که احتمال کثیف شدن دیوار بالاست، گزینه‎‌ای ایده‌آل بشمار می‌رود. علاوه بر این، هنگام انتخاب دیوارپوش برای فضاهای کوچک نیز باید دقت عمل بالایی داشته باشید. انتخاب کاغذ دیواری‌های شلوغ و تیره برای خانه‌های کوچک اشتباه است اما اگر بر استفاده از این محصول اصرار دارید حتماً از یک نصاب ماهر و مجرب کمک بگیرید.

9- حذف

امروزه کاغذ دیواری‌ها به گونه‌ای تولید می‌شوند که راحت‌ از روی دیوار پاک شوند؛ در حالیکه برای حذف کاغذ دیواری‌های معمولی قدیمی باید روی آن‌ها ذره‌ذره خراش ایجاد می‌کردید. از طرف دیگر برای حذف رنگ باید ابتدا روی آن را سمباده بکشید که هم زمان‌بر است و هم ریخت‌وپاش زیادی ایجاد می‌کند.

10- سازگاری با محیط‌زیست

امروزه در تولید هم کاغذ دیواری‌ها و هم رنگ‌ها سعی می‌شود از مواد سازگار با محیط‌زیست استفاده شود. بنابراین از این دیدگاه شاید نتوانیم این دو محصول را به خوبی با هم مقایسه کنیم و این خود ما هستیم که هنگام انتخاب دیوارپوش باید از محصولات مضر برای محیط‌زیست چشمپوشی کنیم.

11- پوشش بهتر

پوشش بهتر عیوب دیوار یکی دیگر از مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ است. احتمالاً برایتان پیش آمده که بارها سعی کرده‌اید ترک‌های موجود را با استفاده از رنگ بپوشانید اما موفق نشده‌اید. کاغذ دیواری این کار را به راحتی برای شما انجام می‌دهد.

12- بی‌بو بودن

بوی رنگ‌آمیزی دیوارها تا چند هفته آزاردهنده و حتی برای افراد مضر است. البته رنگ‌های پلاستیکی بر پایه آب بوی کمتری نسبت به رنگ‌های روغنی دارند ولی به همان اندازه از طول عمر کوتاهتری نیز رنج می‌برند. اما نصب کاغذ دیواری هیچ بو و آزاری بر جای نمی‌گذارد.

بنابراین در پاسخ به این سوال که کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ باید بگوییم که گزینه مناسب به نیاز و محیط شما بستگی دارد. ترکیب این دو محصول با هم می‌تواند راه‌حلی اید‌ه‌آل برای استفاده حداکثری از مزایای هر دو و کاهش معایب آن‌ها باشد. به این صورت که بعضی از دیوارها را رنگ و بعضی را کاغذ دیواری کنید یا در هر فضایی از دیوارپوش مناسب همان فضا استفاده نمایید؛ بدین‌ترتیب خانه‌ای زیبا، هیجان‌انگیز و جذاب خواهید داشت که کیفیت خود را تا سالیان سال حفظ خواهد کرد.

با این وجود برای انتخاب و خرید بهترین محصول حتماً با افراد متخصص مشورت کنید. نمایندگی‌های رسمی ژیوار در تمام طول سال آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستند. با اتکا به تجربه و مهارت این مراکز و البته با استفاده از محصولات لوکس ژیوار، خالق نمایی چشمگیر باشید.

سبد خرید