۱۰ راهکار برای افزایش طول عمر پارکت لمینیت

طول عمر پارکت لمینیت به طور میانگین 10 تا 15 سال است که با انتخاب محصول مناسب با محیط، نصب صحیح، مراقبت درست و نظافت اصولی تا 20 الی 25 سال افزایش می‌یابد.

لمینیت کفپوشی پرطرفدار، زیبا، مقرون‌بصرفه و بادوام است که در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کفپوش چند لایه به صورت مصنوعی در کارخانه ساخته می‌شود. البته لایه اصلی پارکت از به هم فشردن خرده چوب‌های طبیعی به دست می‌آید که هسته نامیده می‌شود. طول عمر پارکت لمینیت به طور مستقیم به کیفیت هسته آن بستگی دارد.

به طور میانگین، کفپوش لمینیت بسته به درجه سایش و مقاومت در برابر آب 10 تا 15 سال عمر می‌کند. عمر مفید کفپوش را می‌توان با نصب و مراقبت صحیح افزایش داد. در ادامه، چند راهکار برای افزایش طول عمر پارکت لمینیت ارائه می‌دهیم.

راه‌های افزایش طول عمر پارکت لمینیت

 1- کف را به طور منظم جاروبرقی بکشید.

این اولین و ساده‌ترین کار برای حفظ کیفیت کفپوش است. کفپوش لمینیت را باید به طور مرتب جاروبرقی بکشید تا خاک، سنگریزه و هر چیزی که روی کف وجود دارد را جمع کنید؛ در غیر این صورت به مرور منجر به ایجاد خراش روی سطح می‌شوند. جاروبرقی وسیله مناسبی برای نظافت لمینیت است، بدون اینکه آسیبی به سطح وارد کند.

2- برای از بین بردن لکه‌ها از آب گرم استفاده کنید.

لکه‌های حاصل از رنگ‌های خوراکی، مواد رنگی، چای، قهوه و … را باید فوراً از روی این کفپوش پاک کنید. برای از بین بردن این لکه‌ها، آب گرم را روی سطح اسپری و بعد سطح را با یک دستمال نرم خشک کنید. اگر یک بار اسپری کردن آب جواب نداد، این پروسه را تکرار کنید. به طور کلی، آب گرم به از بین بردن هر نوع لکه‌ای از روی لمینیت کمک می‌کند. توجه داشته باشید که به هیچوجه به جای آب گرم از آب جوش استفاده نکنید. آب جوش به سطح آسیب جدی وارد می‌کند.

3- از مصرف مواد شیمیایی خطرناک خودداری کنید.

پارکت لمینیت به مواد شیمیایی خشن حساس است. این نوع مواد شیمیایی به کیفیت و ظاهر پارکت آسیب می‌زند و طول عمر آن را کاهش می‌دهد. برای حفظ کیفیت کفپوش تا سال‌ها باید از مصرف مواد شیمیایی خشن برای نظافت آن خودداری کنید.

4- از پارک‌کننده‌های مخصوص استفاده کنید.

اگر لکه موجود روی سطح با آب گرم برطرف نشد و ملزم به استفاده از پاک‌کننده‌های دیگر شدید، بهتر است از پاک‎‌کننده‌های مخصوص پارکت استفاده کنید. این محصولات با مواد ایمن و سازگار با لمینیت تولید می‌شوند.

5- کف را کاملاً خشک کنید.

یکی از مهم‌ترین نکات برای افزایش طول عمر پارکت لمینیت خشک کردن سریع آن است. اگرچه محصولات لوکس مانند پارکت لیمینت زنیت کمترین میزان جذب آب را دارند اما به طور کلی بهتر است مایعات ریخته شده را فوراً خشک کنید و مانع نفوذ آب شوید.

6- از قرار گرفتن بیش از حد کفپوش در برابر نور خورشید جلوگیری کنید.

همه ما از ورود نور طبیعی به داخل خانه لذت می‌بریم اما تابش بیش از حد نور به پارکت آسیب می‌زند. برای جلوگیری از وقوع این امر از شیشه‌های ضد فرابنفش استفاده کنید یا در طول روز پرده‌ها را بکشید.

7- در مناطق پرتردد فرش پهن کنید.

استفاده از فرش در مناطق پرتردد به افزایش طول عمر پارکت لمینیت کمک می‌کند. استفاه از پادری جلوی ورودی نیز مانع ساییده‌شدن سطح با کثیفی کفش می‌شود. علاوه‌براین، فرش به زیبا شدن فضا نیز کمک شایانی می‌کند.

8- سالی یک بار خانه تکانی کنید.

نظافت عمیق سالانه به از بین بردن کثیفی‌های عمیق و حفظ کیفیت پارکت می‌انجامد.

9- کفپوش را مناسب با فضای موردنظر انتخاب کنید.

کفپوش باید با میزان تردد و رطوبت فضای موردنظر سازگار باشد. به عنوان مثال، در فضای پرتردد باید از کفپوشی با درجه سختی بالا یا در فضای مرطوب باید از کفپوش ضدآب استفاده کنید. ژیوار با تولید پارکت لمینیت ضدآب با بالاترین درجه سایش (AC5) خیال شما را از این نکته راحت کرده است.

10- نصب پارکت را به یک فرد کاربلد بسپارید.

اگر تجربه چندانی در مورد نصب کفپوش ندارید، با پرداخت دستمزد نصاب، خیال خود را از نصب صحیح راحت کنید. نصب غیراصولی و تق‌ولق کفپوش، طول عمر آن را به شدت کاهش می‌دهد.

پارکت لمینیت به طور میانگین 10 تا 15 سال عمر می‌کند. با نظافت و مراقبت صحیح، نصب درست، انتخاب پارکت مناسب با محیط، پهن کرد فرش در فضاهای پرتردد، ممانعت از تابش زیاد نور طبیعی به پارکت، خشک کردن سریع مایعات ریخته شده روی سطح و عدم استفاده از مواد شیمیایی خشن، طول عمر پارکت را به 20 تا 25 سال افزایش دهید. ضمناً کشیدن روزانه جاروبرقی را فراموش نکنید. بهترین پاک‌کننده برای از بین بردن لکه‌ها نیز آب گرم و دستمال نرم است؛ در غیر این صورت از پاک‌کننده مخصوص لمینیت استفاده کنید. شایان ذکر است که ژیوار با تولید پارکت لمینیت زنیت به شما تضمین می‌دهد که تا سالیان سال از نما و کیفیت کفپوش خود لذت خواهید برد.

سبد خرید