هنگام انتخاب کاغذ دیواری به چه نکاتی توجه کنیم؟

با توجه به اینکه کاغذ دیواری یکی از عناصر اصلی دکوراسیون داخلی در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری است که از لحظه ورود توجه بیننده را به خود جلب می‌کند، هنگام انتخاب کاغذ دیواری باید مدلی را انتخاب کنید که فضا را زیباتر و کارآمدتر از آنچه که هست نشان دهد. برای رسیدن به این مهم، نکات گفته شده در ادامه را مدنظر قرار دهید.

نکات مهم مرتبط با انتخاب کاغذ دیواری

1- نور محیط

نور یکی از مهم‌ترین عواملی است که هنگام انتخاب کاغذدیواری باید در نظر بگیرید. کاغذدیواری مات با رنگ روشن انتخابی ایده‌آل‌ برای اتاقی است که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارد. اگر انتخاب شما مات نباشد؛ انعکاس نور شما را اذیت خواهد کرد. علاوه بر این، انعکاس شدید نور باعث می‌شود که زیبایی طرح روی کاغذ دیواری به گونه‌ای که باید دیده شود به چشم نیاید. اما برای یک فضای تاریک بهتر است از رنگ‌های شاد استفاده کنید تا توجه بیننده را از تاریکی فضا به سمت حس‌وحال کاغذ دیواری سوق دهد.

اغلب افراد برای فضاهایی مانند سرویس بهداشتی که در معرض تابش نور طبیعی نیستند؛ از رنگ سفید استفاده می‌کنند. اما اگر شما به دنبال خلق محیطی جذاب‌تر هستید؛ مانند شکل بالا از مواردی با پس‌زمینه رنگ‌های آرام و روشن مانند کرم و سفید یا رنگ‌های تیره‌تر مثل آبی تیره، بنفش و مشکی استفاده کنید. انتخاب این پس‌زمینه‌های خنثی سبب برجسته شدن طرح کاغذ دیواری می‌شود.

2- رنگ کاغذ دیواری

رنگ‌ها با مفاهیم روانشناختی مختلف، فضاهایی متفاوت خلق می‌کنند. هنگام انتخاب رنگ باید به کاربرد محیط توجه کنید. به عنوان مثال برای پذیرایی بهتر است از یک پالت رنگی روشن و شاد استفاده کنید یا برای یک آشپزخانه شلوغ استفاده از رنگ‌های بژ و کرم ارجحیت دارد تا محیطی متعادل ایجاد کند. برای یک فضای تجاری مانند رستوران، پالت رنگی غیرمعمول با طرح خاص توصیه می‌شود مانند رنگ‌های سبز، قرمز، زرد و نارنجی که به نوعی یادآور یک سالاد لذیذ است.

3- ارتفاع سقف

اغلب افراد هنگام انتخاب کاغذدیواری، ارتفاع سقف را نادیده می‌گیرند؛ در حالیکه اهمیت بسزایی در خلق فضای ایده‌آل دارد. اگر ارتفاع سقف کم باشد؛ محیط کوچک دیده می‌شود. در چنین فضایی استفاده از رنگ‌های روشن با طرح خلوت یا مواردی با پس‌زمینه تیره اما طرح شاد و برجسته کمک می‌کند تا محیط را بزرگ‌تر نشان دهید. اما در فضاهایی که سقف بلندی دارند بهتر است از طرح‌های عمودی مانند درختان بلند استفاده کنید تا محیطی منحصربفرد خلق کنید. در واقع در چنین محیطی، فضایی بزرگ در اختیار دارید که به شما اجازه می‌دهد از طرح‌های جذاب و نسبتاً زیادی استفاده کنید.

4- سقف

در اکثر موارد، دیوارهای دور تا دور اتاق با کاغذدیواری پوشیده می‌شوند و سقف به حال خود رها می‌شود. اما اگر به دنبال فضایی ویژه هستید؛ از سقف غفلت نکنید. با انتخاب یک طرح برجسته و خاص برای سقف به عنوان دیوار پنجم، محیطی متفاوت خلق کنید.

5- طرح کاغذ دیواری

طرح‌ و گرافیک‌های تکرارشونده راهی برای بخشیدن سبک و الگو به دیوار است؛ سبکی که چشمان شما را خیره خواهد کرد. با این حال انتخاب طرحی ارزشمند که ساخت فضای ایده‌آل شما را به خطر نیندازد؛ چالش‌برانگیز است. استفاده از رنگ‌ها و عناصر تکراری زیاد در اتاق‌های کوچک، فضایی آشفته ایجاد می‌کند. در چنین فضایی بهتر است از پالت رنگی آرام استفاده کنید و به جای انتخاب الگوهای تکراری، فقط یکی از دیوارها را با طرحی برجسته بپوشانید. استفاده از الگوهای تکراری بزرگ نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

6- مبلمان

مبلمان و وسایل خانه شما، جلوه کاغذ دیواری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طرح‌های برجسته در کنار وسایل بزرگ نمای چندانی ندارد زیرا بخشی از طرح به خوبی دیده نمی‌شود. تحت چنین شرایطی، استفاده از الگوهای ساده و منسجم بهتر است. این نکته در آشپزخانه‌های مملو از وسایل مختلف مانند ماکروویو، یخچال، سماور و.. تامل‌برانگیزتر است. اما اگر کنار دیوار، وسیله‌ای قرار نداده‌اید؛ این دیوار را با یک طرح برجسته به نقطه کانونی خانه خود تبدیل کنید.

7- دیوارها

شرایط دیواری که قرار هست پوشیده شود نیز تاثیر چشم‌گیری در نمای نهایی دارد. به عنوان مثال، وجود در و پنجره روی دیوار موردنظر می‌تواند مشکل ساز باشد؛ به خصوص اگر انتخاب شما یک طرح بزرگ و برجسته باشد. در این صورت، برش کاغذ دیواری در لبه در و پنجره، انسجام طرح را به هم می‌ریزد؛ بنابراین بهتر است انتخابی داشته باشید که اگر بخشی از طرح آن را در اثر برش از دست دادید؛ مشکل خاصی ایجاد نشود.

8- جنس کاغذ دیواری

کاغذ دیواری اغلب در دو نوع دارای بافت و صاف تولید و عرضه می‌شود. کاغذ دیواری‌های بافت‌دار برای خلق آثار هنری و موارد صاف برای ایجاد فضایی ظریف و تمیز مناسب هستند. همچنین هنگام انتخاب این محصولات باید توجه داشته باشید که جنس آن‌ با محیط موردنظر سازگار باشد. به عنوان مثال، کاغذدیواری‌های وینیلی، انتخابی مناسب برای فضاهای تجاری و مسکونی مرطوب بشمار می‌روند. هنگام انتخاب جنس کاغذدیواری لطفاً در نظر داشته باشید که فاقد PVC و قابل بازیافت باشد تا سلامت شما و محیط‌زیست را به خطر نیندازد.

به طور خلاصه هنگام انتخاب کاغذ دیواری علاوه بر طرح و رنگ خود دیوارپوش باید عوامل مختلفی مانند نور محیط، ارتفاع سقف، شرایط دیوار، جنس کاغذدیواری و… را بسنجید تا در نهایت انتخابی ایده‌آل، باکیفیت و لوکس داشته باشید و در این راستا، ژیوار با ارائه کاغذدیواری‌های لوکس و متنوع از برترین برندهای اروپایی آماده ارائه خدمات است. همچنین با کمک مشاورین متخصص ژیوار می‌توانید انتخابی آسوده و عالی داشته باشید و کل فرآیند انتخاب و خرید کاغذ دیواری و نصب آن را به عهده ما بگذارید.

سبد خرید