در یک تعریف کلی کاغذ دیواری پوششی است که با چسب بر روی دیوار نصب می‌شود.

کاغذ دیواری از نظر جنس در انواع متنوعی تولید می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

تولید شده با کاغذ:

جنس اصلی و پایه‌ی این کاغذ دیواری‌ها از کاغذ است. نازک هستن و به راحتی پاره میشن بنابراین مناسب اتاق کودک نمی‌باشند. قابلیت شستشو نداشته و مناسب مکان‌ها شرجی و مرطوب نیست. و در کل از دوام بسیار کمی برخوردارند. تنها مزیت آن‌ها ارزان قیمت بودنشان است.

PVC:

PVC مخفف پلی وینیل کلراید بوده که نوعی پلاستیک پرکاربرد است. این نوع کاغذ دیواری‌ها دارای روکش وینیلی است که طرح‌های مختلفی روی آن چاپ می‌شود. ضد خش و خراش بوده، قابلیت شستشو داشته و از دوام به نسبت بالایی برخوردار است.

PURE:

این نوع کاغذ دیواری قابلیت این را دارد که رنگ‌ها را زیباتر، براق‌تر و زنده‌تر نشان دهد که جلوه بهتری به دیوار می‌دهد. این کاغذ دیواری به نسبت PVC سبک‌تر بوده و چسب کمتری هنگام نصب می‌برد. از معایب آن می‌توان به عدم امکان اجرای طرح‌های برجسته و کریستالی بر روی آن است.

Non-Woven:

به دلیل ویژگی‌های خاص یکی از بهترین انواع کاغذ دیواری است. جنس آن از الیاف بلند فیبرسلولوزی می‌باشد که به کمک آکرلیک تقویت شده است.

به دلیل بافت خاص، این امکان را دارد که طرح‎‌های اکلیلی، مخمل و کریستالی بر روی آن اجرا شود.

از نکات جالب توجه اینکه قابلیت استفاده مجدد را دارا بوده، دوستدار محیط زیست می‎باشد و عایق نور و گرما است. همچنین به دلیل عدم نفوذ آب و هوا از باکتری و کپک خبری نبوده و می‌توان آن را در فضاهای مرطوب خانه مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه استفاده کرد.

Non-Woven PVC:

این نوع در حقیقت همان کاغذ دیواری non-woven است که روی آن را لایه‌ای از PVC پوشانده است.

الیافی: 

این کاغذ دیواری جنسی مشابه پارچه دارد و سازگار با محیط زیست است. زیبایی چشمگیری دارد، از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار بوده و گراماژ کاغذ بسیار بالا می‌باشد.

نکته جالب توجه این است که درز بین رول‌های کاغذ به چشم نمی‌آید که ممکن برای بعضی مهم باشد.

مخمل PVC:

جنس این کاغذ دیواری از PVC بوده که روی آن با طرح‌هایی از مخمل پوشیده شده است. قیمت آن به نسبت PVC بیشتر بوده و به دلیل بافت مخملی، نوعی حس لوکس بودن را القا می‌کند که به همین دلیل مناسب فضاهایی مثل سالن‌ها و لابی ساختمان‌ها می‌باشد.

در عین حال در مقابل رطوبت آسیب پذیر بوده و قابل شستشو با مواد شوینده نیست.

وینیل سخت و جامد:

این نوع کاغذ دیواری شامل یک لایه کاغذی بوده که با یک روکش وینیلی جامد پوشیده می‌شود.

دارای مقاومت به نسبت بالایی بوده و قابل شستشو است.

در فضاهای مرطوب و نقاطی که امکان ایجاد لکه و چربی بر روی کاغذ دیواری وجود دارد قابل استفاده است.

و

پارچه:

همان گونه که از اسم آن بر‌می‌آید از پارچه ساخته شده و بر روی پوششی لمینیت مانند قرار گرفته و با همان چسب کاغذ دیواری بر دیوار چسبانده می‌شود.

نوع دیگری از پارچه دیواری وجود دارد که در مورد آن در مقاله همه چیز درباره پارچه دیواری کامل توضیح داده ایم.