آنچه در تولید پارکت لمینیت بعد از ممنوعیت ورود این کالا به ایران، در جریان است.

تولید پارکت لمینیت بعد از ممنوعیت ورود؛ راهی برای ارزآوری به داخل کشور

ممنوعیت ورود پارکت لمینیت باعث شد که تولیدکنندگان داخلی با تولید محصولی در سطح برندهای مطرح اروپایی پا به عرصه بازارهای داخلی و خارجی بگذارند و با کاهش مصرف مواد خام و افزایش ارزآوری به اقتصاد ملی نیز کمک کنند. البته برای تحقق هرچه بیشتر این اهداف لازم است که مسئولین نیز با رفع ممنوعیت‌های مقطعی واردات مواد اولیه و … به تولیدکنندگان کمک نمایند.

مهندس بهنام سیاوش، عضو هیئت مدیره شرکت تولیدی-بازرگانی ژیوار، در مصاحبه‌ای از تولید کف­پوش لمینیت مطابق با استانداردهای جهانی در ایران خبر داده و ضمن بیان مهم‌ترین مزایای این محصول، موانع موجود بر سر راه تولید و صادرات به خارج از کشور را مطرح کردند.

ایشان در این مصاحبه با اشاره به اینکه 15 سال نمایندگی برندهای اروپایی را داشته‌اند، در خصوص خط تولید پارکت لمینیت گفتند: این پروژه حدود چهار سال پیش، یعنی بعد از ممنوعیت ورود پارکت لمینیت به کشور، به کمک شرکت روسی زنیت کلید خورد. شایان ذکر است که روسیه در تولید محصولات چوبی همواره سرآمد بوده زیرا تقریباً نیمی از مساحت این کشور پوشیده از جنگل است. از این رو این کشور در زمینه تولید پارکت لمینیت نیز صاحب سبک و برند می‌باشد.

پارکت لمینیت زنیت یکی از بهترین و لوکس‌ترین پارکت‌هاییست که در روسیه تولید می‌شود و در دنیا شناخته شده است. به همین دلیل امید می‌رفت که همکاری زنیت روسیه با ژیوار منجر به تولید محصولی با کیفیت جهانی شود.

مهندس سیاوش در خصوص همکاری زنیت افزود: شریک خارجی تا زمان راه‌اندازی کارخانه همراه ما بود اما بعد از تشدید تحریم‌ها کنار کشید که شرایط ادامه کار را برای ما خیلی سخت کرد. اگرچه نزدیک به 15 سال، تجربه کار بازرگانی و واردات برندهای مطرح اروپایی را داشتیم ولی در زمینه تولید با مشکلات متعددی مواجه شدیم.

اما در نهایت با وجود تمام این سختی‌ها حالا مفتخر به تولید محصولی هستیم که از نظر کیفیت با برندهای مطرح اروپایی برابری می‌کند و در برخی موارد استانداردهای بین‌المللی را نیز پشت سر می‌گذارد و مهم‌تر از آن موفق شده‌ایم برای 150 نفر به طور مستقیم و هزاران نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال­زایی کنیم.

مهندس سیاوش با اشاره به اینکه تقریباً تمام مواد اولیه موردنیاز شرکت وارداتی است، گفتند: با تولید محصولی خاص موفق بر ایجاد ارزش افزوده بر مواد خام وارداتی شده‌ایم. ما به حدی از کیفیت و کارایی محصول خود مطمئن هستیم که برای آن گارانتی مادام­العمر صادر می‌کنیم. این محصول در ابعاد متمایز (40/2 در 40 سانتی‌متر) هم در مراکز تجاری و هم مسکونی قابل استفاده است.

امکان جابه‌جایی پارکت و نصب مجدد آن در ساختمانی جدید یکی دیگر از مزایای پارکت لمینیت زنیت است که به کاهش هزینه‌ها و مصرف مواد خام کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این، ما به شما تضمین می‌دهیم که این محصول کاملاً با سیستم گرمایش از کف سازگار است و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و حتی به شما توصیه می‌کنیم که در صورت استفاده از سیستم گرمایش از کف، حتماً پارکت لمینیت را انتخاب کنید.

همچنین ایشان در مورد برتری پارکت لمینیت زنیت در مقایسه با سنگ که موردعلاقه ایرانی‌هاست، گفتند: با استفاده از پارکت لمینیت به جای سنگ، گرما و جلوه‌ای از طبیعت را به خانه خود می‌آورید؛ چرا که استفاده از سنگ به عنوان کف­پوش باعث می‌شود که در فصول سرد، کف خانه به راحتی گرم نشود اما پارکت‌های چوبی این مشکل را رفع می‌کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر پارکت لمینیت زنیت، محصولات باکیفیت دیگری مانند MDF و نانوگلاس دو رو را نیز روانه بازار کرده‌ایم و ایجاد طرح یکسان در دو سمت این محصول باعث کاهش مصرف مواد و هزینه‌ها می‌شود.

البته باید بگوییم که این محصول هنوز در بازارهای داخلی عرضه نشده و تولید ما فعلاً صرف صادرات می‌شود اما قصد داریم که در ماه‌های نزدیک این محصول را روانه بازارهای داخلی نیز کنیم.

مهندس بهنام سیاوش با توجه به اهمیت ارزآوری به داخل کشور افزود: در صورتی که واردات پارکت لمینیت دوباره آزاد شود؛ برای ورود هر مترمربع پارکت به 3 تا 4 یورو ارز نیاز خواهیم داشت. در حالیکه با تولید این محصول و صادرات آن می‌توانیم مانع خروج ارز از کشور شویم و به رونق شرایط اقتصادی جامعه کمک کنیم. به همین دلیل به شدت دنبال تسهیل و تسریع شرایط صادرات هستیم که برای انجام این امر باید در سطح بین‌المللی برندسازی کنیم.

همچنین شیوع کرونا در سال‌های اخیر باعث شد نتوانیم آن­طور که باید محصول خود را به دنیا معرفی کنیم و هنوز بسیاری باور نمی‌کنند که محصولی با این کیفیت در ایران تولید می‌شود.

اما حالا با فروکش کردن کرونا و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی می‌توانیم درصد زیادی از بازارهای جهانی را فتح کنیم.

وی از مسئولین و متولیان امر خواست که با تسهیل مسیر واردات مواد اولیه به پیشبرد اهداف ژیوار کمک کنند و در این مورد گفت: واردات مواد اولیه بزرگ‌ترین چالش در مسیر کار ماست که با همکاری مسئولین و متولیان تا حد زیادی رفع خواهد شد. در حقیقت با تسهیل شرایط واردات مواد اولیه می‌توان تا حد زیادی از مصرف آب و قطع درختان جلوگیری کرد.

بنابراین اگر ممنوعیت‌های مقطعی پیش پای ما نباشد؛ پروسه تولید نیز تسریع می‌یابد. اگرچه مشکل اصلی ما همین ممنوعیت‌های مقطعیست اما گاهی نیز پروسه ترخیص مواد از گمرک با چالش مواجه می‌شود که این موضوع نیز فاسد شدن مواد اولیه و در نتیجه افزایش هزینه و کاهش سرعت تولید را در پی دارد.

طبق گفته‌های مهندس سیاوش، عضو هیئت مدیره شرکت تولیدی-بازرگانی ژیوار، پارکت لمینیت زنیت تولیدشده در ایران مطابق با استانداردهای بین‌المللی قابلیت تسخیر خیلی از بازارهای جهانی را دارد.

چناچه مسئولین به رفع چالش‌های پیش روی تولید و تسهیل روند واردات مواد اولیه کمک کنند، ژیوار در کنار تولید محصولات لوکس و درجه یک در جهت کاهش مصرف آب، کاهش قطع درختان، ایجاد ارزش افزوده بر مواد خام وارداتی و افزایش ارزآوری به داخل کشور نیز حرکت خواهد کرد.

سبد خرید